Ana Sayfa Güncel 'Valide Sultan Hayratları' fotoğraf sergisi açıldı

'Valide Sultan Hayratları' fotoğraf sergisi açıldı

Bezmialem Valide Sultan Anma Haftası kapsamında Karaköy-Tünel girişinde, 'İstanbul'daki Valide Sultan Hayratları' fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, Bezmialem Valide Sultan'dan başlamak üzere padişahların hanımları, kızları ya da kız kardeşleri olan hanım sultanların İstanbul'da yaptırdıkları vakıf eserlerinin bulunduğu 23 fotoğraftan oluşuyor.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 11:56
'Valide Sultan Hayratları' fotoğraf sergisi açıldı
Bezmialem Valide Sultan Anma Haftası etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan fotoğraf sergisi, Karaköy Tünel'de Bezmialem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ve İETT Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bağış'ın katılımıyla açıldı.

Açılışta konuşan Bezmialem Üniversitesi Rektörü Kazancıoğlu, "Bezmi Alem Valide Sultan, diğer sultanlarımız gibi kendini hayrata adamış, insanlara adamış, hayata adamış valide sultanlarımızdan bir tanesi. Hem ikinci Mahmut döneminde hem de Sultan Abdulmecid döneminde İstanbul'un ahalisi için değişik hayratlara imza atmış birisi. Bunlardan bir tanesi 1843'te kapısını açan Bezmi Alem Valide Sultan Gureba Hastanesi. 2010 yılında Bezmi Alem Vakıf üniversitesi olarak büyüdü. Bezmi Alem Valide Sultan'ın emellerine bu da katkıda bulundu. Çünkü o eğitime de önem veriyordu." diye konuştu.

İETT Genel Müdür Yardımcısı Bağış da, "Asırlardır sürekli İstanbul'un hizmetinde olan valide sultanlarımız İstanbul'a kazandırmış ve asırlar boyunca da hizmet etmeye devam etmiştir. Bu hizmetin geleceğe taşınması için de bizim şuan da açmakta olduğumuz sergimiz de bunun devamlılığı için az da olsa katkı mahiyetindedir. İstanbulluların gündemine bunu sokma amacıyla yapıldı. Bunun için hem üniversitemize hem de kurumumuzdaki emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Sergi, Bezmialem Valide Sultan'dan başlamak üzere padişahların hanımları, kızları ya da kız kardeşleri olan hanım sultanların İstanbul'da yaptırdıkları vakıf eserlerinin bulunduğu 23 fotoğraftan oluşuyor.
<a href='https://www.cihan.com.tr/tr/bezmi-alem-sergi-iett-2054786.htm' style='visibility:hidden; display:none;'>Cihan</a> CİHAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler