Ana Sayfa Güncel Vali Aksoy, vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırdı

Vali Aksoy, vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırdı

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, vatandaşları koruyucu aile olmaya davet etti. Aksoy, koruyucu aile olmak için çocukları illa sahiplenmek gerekmediğini, onları ziyaret ederek de koruyucu aile olunabildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2013 Çarşamba 17:27
Vali Aksoy, vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırdı

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, vatandaşları koruyucu aile olmaya davet etti. Aksoy, koruyucu aile olmak için çocukları illa sahiplenmek gerekmediğini, onları ziyaret ederek de koruyucu aile olunabildiğini söyledi.

Hüseyin Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün koruyucu ailelere verdiği tanışma ve kaynaşma yemeğine eşi Hülya Aksoy ile katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Aksoy, kent olarak Türkiye genelinde ilk 10 içerisinde yer aldıkları koruyucu aile projesinde sayının artması için çalıştıklarını kaydetti. Koruyucu aile olan kişilere yaptıkları işin öneminden bahseden Aksoy, "Samsun'da gururla söylüyorum; gönüllü olarak bu projeden yer almış çok insanlarımız var. Devlet, yuvada çocuklarımızın her türlü ihtiyacını karşılıyor. Eksik olan bir şey olabiliyor; bu da aile ortamıdır. Bunu sizler sağlıyorsunuz. Ben sizlere Türkiye Cumhuriyeti adına Samsun Valisi olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Sosyal anlamda büyük bir gayretle buna başvurdunuz. Temennimiz sayımızı arttırabilmek. Yeni müracaatlar var. Bunlar değerlendirilecektir. Sayımızın biraz daha artmasını temenni ediyoruz." diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, Samsun'da koruyucu aile projesine karşı Vali Aksoy ile eşinin sahiplenmesiyle büyük bir duyarlılık oluştuğunu kaydetti. Yıldırım, Samsun'da 52 koruyucu ailede toplamda 57 çocuğun bulunduğunu belirtti.

Proje kapsamında koruyucu olmak için çok sayıda başvuru yapılmasının kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Yıldırım, "Kendi haklarını savunamayan çocuklarımızın haklarını koruma adına Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz adı altında birleştirdiğimiz hizmetlerimiz devam etmektedir. Hizmetlerimiz değişik bir bakış açısıyla projeleri yeniledi. Biliyorsunuz her insan kusursuz iyi bir aile kurmak ve devamını sağlamak için aile kurarlar. Bazen umulan olmuyor. Boşanmayla sonlanabiliyor ya da ölümle sonuçlanarak çocuklarımız ailesiz kalabiliyorlar. Bu sorunlardan dolayı çocuklarımız, devlet koruması altına alınmak zorunda kalınıyor. Mecburen biz de çocuklarımızı yurt ve yuvalara alıyorduk. Dolayısıyla koruyucu aile modeli, son zamanlarda yeni yapılan teşviklerle beraber gelişti." dedi.

Koruyucu aileler adına duygulu bir konuşma yapan Hanife Yapıcı ise "Biz burada bulunan aileler koruyucu aileler olarak durumları yakından biliyoruz. Çocuklarımıza öz aile olabilmek için elimizden geldikçe çabalıyoruz ve çabalamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Program, konuşmaların ardından verilen yemekte Vali ve eşinin aileler tanışıp sohbet etmesinin ardından son buldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber