Ana Sayfa Kültür & Sanat Vali Aksoy: Nevruz artık bayram olarak kutlanıyor

Vali Aksoy: Nevruz artık bayram olarak kutlanıyor

Samsun'da baharın müjdecisi Nevruz, Valilik öncülüğünde İl Kültür Müdürlüğü tarafından organize eden etkinlikle coşku içinde kutlandı.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2013 Perşembe 16:39
Vali Aksoy: Nevruz artık bayram olarak kutlanıyor

Samsun'da baharın müjdecisi Nevruz, Valilik öncülüğünde İl Kültür Müdürlüğü tarafından organize eden etkinlikle coşku içinde kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinlikte ateş yakılarak, demir dövüldü ve etli pilav yenildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Birlik ve dayanışmanın bir günü olarak kutlanan Nevruz, kelime anlamı itibarıyla 'yeni gün' anlamını ifade ediyor. Nevruz'un kutlandığı 21 Mart gündüz ve gecenin birbirine eşit olduğu bir gün. Bu tarih yeni düşüncelerin, fikirlerin, anlayışların da ortaya çıkmaya başladığı bir gün. Zaman zaman süreç içerisinde 21 Mart'lara ve Nevruz bayramlarına farklı anlamlar yüklenmiş olsa da bugün artık herkes Nevruz'u bir bayram olarak kutlayıp anıyor. Umuyorum ki bu bayramda sadece Samsun’da Türkiye’de değil tüm dünyada birliğin, dayanışmanın ve iyiliğin bayramı ve güzel günlerin habercisi olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri tarafından Karadeniz ve Çeçen yöresine ait oyunlar sergilendi. Daha sonra çeşitli Nevruz ateşi protokol üyeleri tarafından yakılarak üzerinden atlanıp, demir dövüldü. Yakılan ateşteki alevlerin yüksekliğine aldırmadan ateşin üzerinden atlayan Vali Hüseyin Aksoy, izleyenlerden yoğun alkış aldı. Etkinlik İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan 'Dünya Müziklerinden Karmalar Korosu' Orta Asya ülkelerine ait şarkıları seslendirmesiyle son buldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber