Ana Sayfa Yurt Türkiye’ye özgü yeni 26 bitki tespit edildi

Türkiye’ye özgü yeni 26 bitki tespit edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 51 familyaya ait 187 cins ve bu cinslere ait 272 tür ve tür altı takson(bitki türü), 20 memeli türü, 96 kuş türü, 16 sürüngen ve 4 iki yaşamlı tür tespit etti.

Giriş Tarihi: 20 Nisan 2013 Cumartesi 14:59
Türkiye’ye özgü yeni 26 bitki tespit edildi

Ankara - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 51 familyaya ait 187 cins ve bu cinslere ait 272 tür ve tür altı takson(bitki türü), 20 memeli türü, 96 kuş türü, 16 sürüngen ve 4 iki yaşamlı tür tespit etti.

Bu türlerin 26’sının Türkiye’ye özgü endemik bitkiler olduğu belirlendi. Bu endemiklerden Daucus conchitae türü ilk kez W.Greuter tarafından 1974 de Meis adasında tespit edilmiş ancak bu çalışmaya kadar Türkiye sınırları içerisinde tespit edilemeyen bu tür, Türkiye için yeni kayıt olarak ilk kez bu çalışmada tespit edildi.

Fauna çalışmaları sonucu bölgede 2 tür böcekçil, 4 tür yarasa, 9 tür kemirici, 3 tür yırtıcı, 2 tür ise çift toynaklı olmak üzere toplam 20 memeli türü tespit edildi. Nesli tehdit ve tehlike altında olan türler ilk kez tespit edildi. Bu türler arasında Daucus conchitae(yabani havuç) ve onopordum rhodense Türkiye için yeni kayıt olarak ilk kez tespit edildi.

Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 96 kuş türü tespit edilmiştir. Bu türlerden Ada Martısı ve Gökkuzgun Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik (IUCN) koruma kriterlerine göre Tehlikeye Yakın, Küçük Kerkenez Zarar Görebilir statüsündedir.

Kaş-Kekova ÖÇKB içerisinde yapılan herpetolojik çalışmalar neticesinde şimdiye kadar 1 semender, 3 kuyruksuz kurbağa, 1 kaplumbağa, 9 kertenkele ve 6 yılan olmak üzere toplam 20 Amphibi ve Reptil türü tespit edildi. Bu türlerden Lyciasalamandra luschani bölge için endemik bir tür olarak gözlenmiş ve Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik (lUCN) koruma kriterlerine göre ‘zarar görebilir’ statüsünde bulunuyor.

Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bazı alanlar barındırdığı tür çeşitliliği ve insan kullanımları ile ilişkileri bakımından “hassas bölge” olarak tanımlandı.

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirilmesi ve Yöre Halkının Bilinçlendirilmesi Önerildi

Bölge de yöre halkına, proje kapsamında bazı alt projeler de önerildi. Bu projeler, tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmesi ve yöre halkının bilinçlendirilmesi, süs bitkisi olarak kullanılabilecek türlerin süs bitkisi sektörüne kazandırılması, Falco naumanni (küçük kerkenez) türünün izlenmesi ve korunması ile biyolojik çeşitliliğin tanıtılması ve farkındalığın arttırılması projeleridir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber