Ana Sayfa Ekonomi Türk gıda ürünlerinin Çin pazarına giriş yolu açıldı

Türk gıda ürünlerinin Çin pazarına giriş yolu açıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, resmi bir ziyaret için geldiği Çin’de Türk gıda ürünlerinin Çin pazarına giriş yolunu açacak önemli bir anlaşmaya imza attı.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2013 Cuma 08:53
Türk gıda ürünlerinin Çin pazarına giriş yolu açıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, resmi bir ziyaret için geldiği Çin’de Türk gıda ürünlerinin Çin pazarına giriş yolunu açacak önemli bir anlaşmaya imza attı.

Eker, Pekin’de bugün Çin Kalite Kontrol, Denetim ve Karantina İdaresi Başkanı Zhi Shuping'le bir araya geldi. Görüşmenin ardından Gıda Güvenliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı.
Çin ziyaretini ve anlaşmayı değerlendiren Bakan Eker, temaslarının Türkiye’nin Çin pazarına daha fazla nüfuz etmesi, daha fazla ihracat yapmasının önünü açmasına yönelik olduğunu ifade etti.
Eker, anlaşmayla ilgili olarak, ‘’Beyaz etten zeytin yağına, süt ve süt ürünlerinden Antep fıstığına, yaş meyve sebzeden bir çok sahaya kadar çeşitli sektörlerde bir çok vatandaşımızın, işadamlarımızın, ihracatçılarımızın bu pazara girmesine imkan tanıyan bir düzenlemedir.’’ diye konuştu.

BAKAN EKER: TÜRKİYE’DEKİ GIDA GÜVENLİĞİ DÜNYANIN EN İLERİ STANDARTLARIDIR

Bakan Eker, Türkiye’deki gıda güvenliği ve Çin’den ithal edilen ürünlerdeki sağlık endişesiyle ilgili olarak da ‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin gıda güvenliyle ilgili standartları dünyanın en ileri standartlarıdır. Avrupa Birliği’nin (AB) standartlarıyla uyumludur. Yer yer AB’deki standartların da ötesindeki hassasiyetle biz bu süreci takip ediyoruz.’’ şeklinde konuştu. Eker, Türkiye’ye ithal edilen ürünlerle ilgili olarak da ‘’Bizim kendi karantina sistemimiz, standartlarımız zaten uygulanıyor. O konuda hiç bir vatandaşımızın sağlıksız, hijyenik olmayan bir ürünle karşılaşmaması için bir her türlü tedbiri alıyoruz. Burada da Çin bir pazar ve bu pazar kendi düzenlemesini kendisi yapıyor. Biz onların şartlarını takip ediyoruz, izliyoruz. Ve oraya mal satmayla ilgili onların taleplerini karşılamaya dönük biz de bir takım çalışmalar yapıyoruz. İşin özü bu. Türkiye’nin standartları AB ile ilgili standartlardır. O konuda da üreticimiz ve tüketimiz o standartlar çerçevesinde işlem yapıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

HAKAN ŞÜKÜR’ÜN DİYARBAKIRSPOR TEKLİFİ

Bakan Eker’den Hakan Şükür’ün, Diyarbakırspor’un İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un (İBB) isim hakkıyla Süper Lig’e taşınması fikrine destek verdi.
Pekin’de Türk basın mensuplarına konuşan Bakan Eker, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün söz konusu teklifiyle ilgili olarak, ‘’Tabiki Diyarbakır Spor’un isminin gündemde olması, taşınması önemli. Beni bir Diyarbakırlı olarak sevindirir. Ama bu nasıl yapılabilir, mümkün olur, Ona da ilgili departmanlar ve birimler karar verir.’’ dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber