Ana Sayfa Sağlık Tüp bebek sahibi olmayı düşünenlerin dikkatine!

Tüp bebek sahibi olmayı düşünenlerin dikkatine!

Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek yönetim ile bebek sahibi olmak isteyen anne bebek adaylarını uyarıyor; İlkbahar aylarında başarı 1.5 kat daha fazla.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2016 Salı 12:34
Tüp bebek sahibi olmayı düşünenlerin dikkatine!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek yönetim ile bebek sahibi olmak isteyen anne bebek adaylarını uyarıyor; İlkbahar aylarında başarı 1.5 kat daha fazla.

Tüp bebek tedavisi ülkemizde ve dünyada doğal yollarla çocuk sahibi olmayan çiftlerde sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemdir. Geçmişte tüp bebek tedavisi hakkında kulaktan dolma oldukça yanlış bilginin yayılmasından kaynaklı olarak kısırlık sorunu yaşayan çiftlerden bazıları tedaviye sıcak bakmıyorlardı. Ancak gelişen teknoloji  ve yeterli bilgilendirme sayesinde insanların ön yargıları yıkılmaya başlandı ve insanlar bilinçlendi bu durum tüp bebek tedavisine çiftlerin özgürce ve korkusuzca başvurmalarına olanak sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavisinin uygulanması uygun görülen çifte tedavi öncesinde tedaviye hazırlık adına birtakım işlemler yapılır ve adım adım tedaviye geçilir bazı çiftlerde yapılan bu işlemler sonucunda çifti mutlu edecek netice alınır ancak bazı çiftlerde de maalesef ki tedavi neticesinde istenilen sonuç elde edilemez.

Tüm bu aşamaların ve sonucun başarılı olmasını etkileyen pek çok etken olduğunu belirten Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu; Embriyonun genetik yapısında oluşan bozukluklar, yumurta gelişmesi için anne adayına uygulanan ilaç protokollerinin uygun olmaması, embriyonun meydana geldiği kültür ortamının yetersizliği, rahim iç duvarına olumsuz etki eden yapısal nedenler, rahim içindeki miyom, polip gibi oluşumların mevcudiyeti, çikolata kisti hastalığı, tüplerde tıkanıklık,içinde sıvı birikmesi  ve şişme durumunun yaşanması gibi pek çok immünolojik  neden olduğunun bilgisini veriyor. Doğru tespit ve tedavi yöntemleri ile tüp bebek tedavisinde başarılı olmanın da kuvvetle muhtemel olduğunun altını çizen Fıçıcıoğlu, tüm bu nedenlerin yanısıra anne ve babaların stresten ve sigara kullanımından uzak durmasının ve tedavi sürecinde endişelerden arınmalarının da başarıyı etkilediğini belirtiyor.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre tüp bebekte diğer mevsimlerle karşılaştırıldığında ilkbahar aylarında döllenme oranının 1.5 kat fazla olduğu gözlenmiştir diyor ve ekliyor;  “Döllenme, yumurta ve embriyo kalitesi açısından önemli östradiol hormonunun kadınlarda bahar aylarında daha yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir.” Bu nedenle bu aylarda tedavilerin daha başarılı sonuçlar verdiğini görülüyor.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

''DEPRESYON TEDAVİSİNDE EGZERSİZ ŞART’’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık