Ana Sayfa Ekonomi TPAO, Çarşamba Ovası’nı sıcak suya kavuşturacak

TPAO, Çarşamba Ovası’nı sıcak suya kavuşturacak

Samsun’un Çarşamba Kaymakamlığı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında ilçede bulunan Çarşamba 1 jeotermal su kaynağının araştırılması için protokol imzalandı.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 21:10
TPAO, Çarşamba Ovası’nı sıcak suya kavuşturacak

Samsun’un Çarşamba Kaymakamlığı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında ilçede bulunan Çarşamba 1 jeotermal su kaynağının araştırılması için protokol imzalandı. Bin 830 metrede tespit edilen 72 derecelik sıcak suyun çıkartılması ve işlenmesi için çalışmalara yakın zamanda başlanabilmesinin planlandığı öğrenildi.

Türkiye’nin en verimli tarım ovalarından Çarşamba Ovası’nı sıcak suya kavuşturmak amacıyla Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile sürdürülen bürokratik girişimler, protokolle neticelendi. 

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir’in katkıları sonucu TPAO ile Çarşamba Kaymakamlığı, ilçede bulunan jeotermal kaynağın araştırılması için ortak protokole imza attı. Petrol İşleri Genel Müdürü Selami İncedalcı ile Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız arasında imzalanan protokol ve sonrasında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile yapılacak protokolün ardından Çarşamba 1 kuyusundaki sıcak suyun çıkartılmasına yönelik çalışmalara kısa süre başlanacağı belirtildi. 

“SIRADA MTA PROTOKOLU VAR”

Protokolle ilgili açıklama yapan Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Çarşamba'ya, Samsun'a ve Karadeniz Bölgesi'ne hayırlı olmasını temenni etti. Demir, "Doğalgaz ve petrol için Çarşamba'da açılan kuyuda çıkan sıcak suyun ilçe adına çok önemli olduğu belirtmiş ve bu konuda bazı girişimler yapmıştık. Bugün TPAO'ya ait petrol kuyusunu Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden protokolle Samsun Valiliği adına Çarşamba Kaymakamlığı'na devrettik. Yapılan protokolün ardından Valilik, MTA ile de bir protokol yapacak. Bu protokolle bulunan sıcak suyun çıkartılması ve işletilmesi sağlanmış olacak." açıklamasını yaptı. 

“EVLER SICAK SUYA KAVUŞACAK”

Suyun verimli kullanılmasıyla elektrik santralleri, büyük sera alanları, turizm ve sağlık tesislerinin kurulabileceğini ifade eden Milletvekili Demir, "Çıkartılacak su evlerin ısıtılması için bile kullanılabilir. Petrol kadar önemli olan bu enerji kaynağını en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Bu konunun takibini yapan kaymakamımıza ve TPAO yetkililerine teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. 

“BÖLGEYE EKONOMİK KATKI SAĞLAYACAK”

Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız da, protokolün hayırlı olmasını temenni ederek, "Çarşamba'nın, Samsun'un ve Karadeniz Bölgesi'nin ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlayacağına inandığımız bu çalışma ilk günden beri bizi heyecanlandırıyordu. Milletvekilimiz Cemal Yılmaz Demir'in bizlere açtığı yolla bugün bu aşamaya geldik. Kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah diğer protokolümüzü de imzalayıp, çalışmalara başlayacağız." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber