Ana Sayfa Sağlık Tırnak mantarı sorunu lazerli tedaviyle son buluyor

Tırnak mantarı sorunu lazerli tedaviyle son buluyor

Medical Park Samsun Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu, tırnak mantarlarının yeni geliştirilen lazer tedavisi ile son bulduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 20 Mart 2013 Çarşamba 18:05
Tırnak mantarı sorunu lazerli tedaviyle son buluyor

Medical Park Samsun Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu, tırnak mantarlarının yeni geliştirilen lazer tedavisi ile son bulduğunu söyledi.

Tırnak mantarı hastalığı hakkında bilgiler veren Uzman Dr. Yüksel Oltulu, "Onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarları esas olarak, dermatofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur. Bu yalnızca bir kozmetik sorun değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık yüzde 50'sini oluşturur.” dedi.

Mantarların deride ve tırnakların altında çoğalan ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalar olduğunu kaydeden Dr. Oltulu, "Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.” diye konuştu.

Mantarların belirtilerine değinen Dr. Yüksel Oltulu, "Tırnakta renk değişimi ve kalınlaşma olur. Ufalanma, yarılma, kırılma, deriden ayrılma gibi durumlar olur. Kaşıntı ve karıncalanma gibi belirtilerde görülür. Sağlıklı kişiler için pek ciddi bir durum yaratmasa da kötü bir görüntü oluşturur.” dedi.

Tırnak mantarı görüldüğünde en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğini vurgulayan Dr. Oltulu, "Ağızdan ilaç kullanımının yanı sıra; tırnağın üstünden sürülen ilaçlar da mevcuttur. Tırnağın mantar tarafından tutulma oranına ve mantarın cinsine göre oral veya topikal tedavi arasında seçim yapılır. Oral tedavi ayak tırnakları için 3 ay, el tırnakları için 2 ay sürdürülür. Ancak bu süre tırnağın tamamen normal görüntüsüne kavuşması için geçmesi gereken süreden çok azdır. Ayak tırnaklarında tırnağın komple değişme süresi yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 9–12 aydır. Topikal tedavinin süresi 6 aya kadar uzayabilir. Oral tedaviye göre yan etkileri çok azdır.” diye konuştu.

Lazerli tırnak mantarı tedavisinin çok hızlı ve en etkin yöntem olduğunu hatırlatan Oltulu, “Lazer kullanılarak yapılan bu tedavi sonrasında sadece bir uygulama ile tırnak mantarı probleminizden kurtulabilirsiniz. Uygulama toplam 30–45 dakika sürmektedir. Ve son derece acısız ve kolay bir tedavidir. Enfekte tırnak ve çerçevesi lazer ışını ile ısıtılır. Yeterli enerji tırnak yatağına ulaşıncaya kadar bu işlem devam eder.” şeklinde konuştu.

Tedavinin yanı sıra; mantarın oluşmasını kolaylaştırıcı sebeplerin de ortadan mümkün olduğunca kaldırılması gerektiğini vurgulayan Oltulu, bu şekilde iyileşme sonrası tekrar aynı durumun ortaya çıkmasının engellenebileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber