Ana Sayfa Sağlık "Tıp Bayramı, halkla bütünleşerek anlam kazanır"

"Tıp Bayramı, halkla bütünleşerek anlam kazanır"

Samsun Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği (SAYMER) Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Nimet İğci, 14 Mart Tıp Bayramı'nın, bir bayram havası içinde halkla bütünleşilerek kutlanmasının daha anlamlı olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2013 Çarşamba 16:45

Samsun Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği (SAYMER) Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Nimet İğci, 14 Mart Tıp Bayramı'nın, bir bayram havası içinde halkla bütünleşilerek kutlanmasının daha anlamlı olacağını söyledi. Bütün hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlayan ve vefat etmiş hekimlerin ailelerine başsağlığı dileyen İğci, 14 Mart'ın Türk bilim adamlarının tıp bilimine yaptıkları katkıların teşvik edildiği, buluşların ödüllendirildiği, hizmet sorunlarının tartışıldığı önemli bir gün olduğunun altını çizdi.

Uzm. Dr. Mehmet Nimet İğci, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, bayramın birçok açıdan önem taşıdığını kaydetti. Tıp Bayramı'nın önemli sağlık sorunların masaya yatırılması için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. İğci, bayramın ayrıca halka bakan yönünün de olduğunu dile getirdi. İğci, Tıp Bayramı’nın Türkiye'de her hastanede, her sağlık kuruluşunda, sivil toplum kuruluşlarında kutlanmasının anlamlı olacağını belirtti.

SAYMER olarak Tıp Bayramı'nı amacına uygun şekilde geniş kapsamlı kutlamayı planladıklarını dile getiren İğci, “Tıp Bayramı, Türkiye'de modern tıbbın ve tıp eğitiminin neresindeyiz, eksikliklerimiz, tıp öğrencilerinin ve hekim arkadaşlarımızın özlük sorunları, halkımızın genel sağlık durumu, ülkemizin sağlık problemleri ve hekim olarak bu anlamda sorumluluklarımız nelerdir, tıp eğitiminin olması gereken yeri ve tıpta daha iyi duruma gelebilmek için neler yapılası lazım gibi konuların masaya yatırılması, tartışılması ve çözüm üretilmesi gereken günler olmalıdır. Dernek olarak Tıp Haftası'nın geniş perspektifli, sorunların çözümüne yönelik kutlanmasını istiyoruz." dedi.

Bu haftanın çok iyi değerlendirilebileceğini dile getiren Uzm. Dr. Mehmet Nimet İğci, hafta boyunca yapılacak sosyal içerikli etkinliklerin halkla iç içe düzenlenmesini arzu ettiklerini bildirdi.

Uzm. Dr. İğci, "Tıp Bayramımızı sadece hekimler değil, halkla bütünleşerek kutlamak gerekir. Halkla iç içe olalım, halkın sağlık sorunlarına her gün dem olalım. Hafta dolayısıyla bunu da bayram havası içinde halkımızın sağlık eğitimini daha iyi seviyeye getirmek için seminerlerle geçirebiliriz. Yurt içi ve yurt dışında halkın ayağına sağlık hizmeti götürülerek sağlık taramaları yapılabilir. Tıp fakültelerinde okuyan öğrencilerimize yardımlar yapılıp, okul ihtiyaçları giderilebilir. Maddi yardımda bulunulabilir. Sosyal etkinlikler, hekimlerin özlük haklarının düzeltilebilmesine yönelik paneller yapılabilir. Ayrıca Dünya'nın pek çok ülkesinde sağlık sorunlarıyla baş edemeyen fakir ülkeler var. Bunların pek çoğu da Müslüman ve soydaşlarımızın yaşadığı ülkeler. Her şeyden önce insanların yaşadığı ülkeler. Buralara giderek sağlıkta ulaştığımız seviyenin bir nevi sadakasını oralara götürebiliriz.” şeklinde konuştu.

Vefat etmiş hekimlerin ailelerine vefa ziyaretleri gerçekleştirdikleri bilgisini veren Başkan Uzm. Dr. İğci, cumartesi günü Canik Kültür Merkezi’nde hekimlere yönelik düzenledikleri Vefa Gecesi’ne herkesi davet ettiklerini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber