Ana Sayfa Ekonomi Tavuk gübresini yakıt olarak kullandı, maliyeti sıfıra indirdi

Tavuk gübresini yakıt olarak kullandı, maliyeti sıfıra indirdi

Balıkesir'de faaliyet gösteren Uğur Kazan Sanayi isimli firma, geliştirdiği projeyle tavuk çiftliklerinde ortaya çıkan çeltik kabuğu ve tavuk dışkısı karışımını yakıt olarak kullanarak, yakıt maliyetini sıfıra indirdi.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 20:39
Tavuk gübresini yakıt olarak kullandı, maliyeti sıfıra indirdi

Balıkesir'de faaliyet gösteren Uğur Kazan Sanayi isimli firma, geliştirdiği projeyle tavuk çiftliklerinde ortaya çıkan çeltik kabuğu ve tavuk dışkısı karışımını yakıt olarak kullanarak, yakıt maliyetini sıfıra indirdi. Firma sahibi M.Uğur Vural, projenin bir ilk olduğunu belirterek, projeyle hem tavuk üreticilerinin ciddi bir sorundan kurtulduğunu hem de çevre kirliliğinin önüne geçildiğini bildirdi.


Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)'nın ikinci destek programından faydalanan M.Uğur Vural, ürettiği inovatif proje ile tavuk kümeslerinin biyokütlesel atıklarını yakıta dönüştürüyor. GMKA’nın 2011 Yılı İhracat ve Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Uğur Kazan firması tarafından hazırlanan “Tavuk Çiftliklerinde Oluşan Biyokütlesel Atıkları Pelet Yakıt Olarak Değerlendiren Isıtma Sisteminin Tasarımı ve Geliştirilmesi" isimli proje tamamlandı.

Projeyi yerinde inceleyen GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, 9 ay süreli projeyle, Güney Marmara bölgesinde faaliyet gösteren tavuk çiftliklerinde ortaya çıkan çeltik kabuğu ve tavuk dışkısı karışımının yakıt olarak kullanılabileceği bir sistem tasarlandı. 

Firma, hazırladığı proje ile tavuk kümeslerinde önemli bir yüzde oluşturan işletme giderlerinden yakıt maliyetini ortadan kaldırdı. Balıkesir ve özellikle Güney Marmara bölgesinde tavuk üreticiliği yapan firmalara önemli ölçüde katkılar sağlamayı, ihracat yoluyla geliştirilen ürünün diğer ülkelere pazarlanmasını ve ısıtma sistemi üretiminde bir ilki gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

"KÜMESLERDE DE YAKIT OLARAK KULLANILABİLİR"

Sistem hakkında bilgi veren Uğur Kazan Sanayi firmasının sahibi ve Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi M. Uğur Vural, inovasyon yönüne değinerek projeyi bir ilk olarak değerlendirdi. Vural, "Kümes atıklarının, yakıt haline getirilerek kullanılmasını amaçladık. Tavuk kümeslerinde üreticiler, tavukların betonla temas etmemesi için altlık olarak çeltik kabuğu seriyor. Üretim sürecinde tavukların dışkılarıyla bu kabuklar karışıyor ve her yeni dönemde bunların temizlenmesi gerekiyor. 45 günün sonunda bunun temizlenmesi kümesçiler açısından bir sorun. Bunun gübre olarak kullanılması söz konusu ancak bunların temizlenmesi de bir maliyet gerektiriyor. Bu projede ortaya çıkan bu atıkların, kümeslerde ya da başka yerlerde yakıt olarak kullanılması söz konusu. Ayrıca, atıkların bertarafı konusunda da önemli bir çevresel etki sağlıyor." dedi.

Tamamladıkları projenin sonuçları konusunda şüphesi olmadığına işaret eden Vural, birkaç firma ile görüştüklerini ve bunlardan biriyle kurulum aşamasına geldiklerini vurguladı. Vural, projenin, özellikle Bandırma bölgesindeki kümesçiler için çok önemli bir dönüşüm ve fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

Projenin sonuçlarını merakla beklediklerini söyleyen GMKA Genel Sekreteri Gündoğan, şöyle devam etti: "Bu proje hem ajansımız hem de bölgemiz açısından önem verdiğimiz bir projeydi. Yenilikçilik içeren, farklı bir proje. Zaten bu aşamaya başarıyla gelmiş ama biz daha da ileri gitmesini ve ekonomiye katkı sağlamasını gönülden arzu ediyoruz. Ülkemizin en büyük ihtiyacı enerji. Aynı zamanda cari açığımızın en büyük kalemi enerji ithalatı. Özellikle enerji üretilmesi anlamında başarıyla tamamlanmasını önemsediğimiz bir projeydi. Diğer tüm projelerimizde olduğu gibi bu projenin de sonuca ulaşması Ajans olarak her türlü yardımı gösterdik. Özel sektör projelerinde bugüne kadar bir başarısızlık yaşamadık."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber