Ana Sayfa Güncel Tapu Kadastro, 2012’de 225 bin 550 işlem yaptı

Tapu Kadastro, 2012’de 225 bin 550 işlem yaptı

Tapu ve Kadastro 10. Bölge Müdürü Hasan Özalban, 2012 yılında müdürlüğün sorumlu bulunduğu Samsun, Amasya, Ordu ve Sinop illerinde toplam 225 bin 550 adet işlem gerçekleştirildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 19 Ocak 2013 Cumartesi 01:16
Tapu Kadastro, 2012’de 225 bin 550 işlem yaptı

Tapu ve Kadastro 10. Bölge Müdürü Hasan Özalban, 2012 yılında müdürlüğün sorumlu bulunduğu Samsun, Amasya, Ordu ve Sinop illerinde toplam 225 bin 550 adet işlem gerçekleştirildiğini açıkladı.

Tapu ve Kadastro 10. Bölge Müdürü Hasan Özalban, yaptığı açıklamada, kurumun yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölge Müdürlüğü’nün sorumlu bulunduğu Amasya, Ordu, Sinop ve Samsun illerinde, 2011 yılında 220 bin 905 işlem gerçekleştirilirken, 2012 yılında bu rakamın yüzde 5 oranında arttığını söyleyen Özalban, “2012 yılında 225 bin 550 işlem hacmine ulaştık. Ayrıca, hizmet kalitesi ve vatandaş memnuniyetinin artırılması amacıyla, her ay düzenli olarak yapılan memnuniyet anketimizin 2012 yılı olumlu sonuç yüzdesinin tapu müdürlüklerinde toplam memnuniyet oranı yüzde 97.8, kadastro müdürlüklerinde ise yüzde 98.8 olduğu tespit edildi.“ dedi.

VATANDAŞIN İŞLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMA

Vatandaşların, tapu işlemlerinde hayatını kolaylaştıran bir uygulamadan bahseden Özalban, ”Genel müdürlüğümüz tarafından ara yüzü oluşturulan ve vatandaşlarımızın tapu dairesine fazladan gelmesini engelleyen harç programı, Samsun ilimizin merkezinden sonra ilçe tapularımızın hepsinde uygulamaya geçmiştir. Türkiye’de ilk defa bir ilin tüm tapu müdürlüklerinde bu sistem kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle tapu işlemleri yaptıran vatandaşlar, harç makbuzu için tekrar tapu müdürlüklerine gelmeden telefonlarına mesaj yolu ile gelen e-tahsilat numarası ile bankaya başvurduklarında harçlarını ödeyebilmektedirler. Bu uygulama, Türkiye’nin birçok ilinde yaygınlaştırılmıştır.“ diye ifade etti.

İŞLEMLER E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği hizmet hakkında bilgi veren Tapu ve Kadastro 10. Bölge Müdürü Hasan Özalban, şunları söyledi: “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün e-devlet kapısından sunmuş olduğu hizmetlerden bir yenisi, mülkiyet sahibi vatandaşlarımızın taşınmazları üzerinde gerek istem içi gerekse istem dışı gerçekleşen değişiklikleri takip edebilecekleri SMS uyarı, bilgilendirme ve tapu mülkiyet bilgilerindeki TC vatandaşlık numarasının e-devlet kapısından tanımlanmasına yönelik uygulama devreye alınmıştır. Bölge müdürlüğümüze bağlı Samsun ve il ve ilçelerinde, toplam 2 milyon 420 bin 800 TC kaydı bulunmaktadır. Bu kayıtların 1 milyon 156 bin 180 TC girişi tamamlanmış olup, geriye kalan TC numaralarının giriş işlemleri yoğun ve sistemli bir şekilde devam etmektedir. Türkiye genelinde, 22 bölge müdürlüğü arasında girilen veri sayısı olarak ikinci bulunmaktayız. Bu hizmet kapsamında e-devlet şifresi, mobil imza veya elektronik imzaya sahip tüm vatandaşların www.turkiye.gov.tr adresinden cep telefonu bilgisini girmeleri ve güncelliğini takip etmeleri koşulu ile TAKBİS sistemi üzerinde TC kimlik numarası eşleşen taşınmaz maliklerine, cep telefonu üzerinden SMS göndererek, mevcut uygulama servis hizmetinden faydalanmaları sağlanılmıştır. ”YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber