Ana Sayfa Sağlık 'Sigara ve içkiyi bırakın yaşam kalitesini artırın'

'Sigara ve içkiyi bırakın yaşam kalitesini artırın'

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya, sigara ve uyuşturucu gibi insanın hayatını kısıtlayan kötü alışkanlıklardan kurtulan kimsenin yaşam kalitesini artıracağına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2013 Perşembe 15:43
'Sigara ve içkiyi bırakın yaşam kalitesini artırın'

Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya, sigara ve uyuşturucu gibi insanın hayatını kısıtlayan kötü alışkanlıklardan kurtulan kimsenin yaşam kalitesini artıracağına dikkat çekti.

1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada uyuşturucu maddelerin insan hayatına verdiği zararlara vurgu yapan Dr. Özkaya sigara, alkol ve uyuşturucunun insan sağlığının en önemli ve en tehlikeli düşmanları olduğunu belirterek, "Kişilerin kendi sağlığını etkilediği gibi, ailevi ve sosyal hayatlarında da olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Sigara ve alkol bağımlılığı, sonu ölüme kadar varan ciddi sağlık problemlerine yol açar. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; dünyadaki en büyük sağlık sorunu sigaradır. Her 8 saniyede bir kişi sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölüyor. Özellikle de gençlerimizin tüm bu zararlı maddelere ulaşmasını önlemeye çalışmalıyız. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanan kişinin kendisine, ailesine ve çevresine zarar verdiğini gençlere anlatmakta tüm toplum sorumludur.” diye konuştu.
Sigaranın zararlarını vurgulayan, Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya “Sigara içimi ana ve küçük hava yollarını, akciğer yüzey hücrelerinin yapı ve fonksiyonlarını bozar, akciğerin bağışıklık sistemini değiştirir. Sigara içimiyle normal akciğer yapısı değişir ve kansere dönüşür. Sigara içenlerde kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı olur. Sigara içimi KOAH (kronik bronşit, amfizem vb.) gelişimi için esas risk faktörüdür. Solunum yolu enfeksiyonları da sigara içenlerde daha fazladır. Her türlü ameliyat sonrası komplikasyonlar ve pnömotoraks da içenlerde daha sıktır. Günde 1 paket sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski 10 kat fazlayken 2 paket içenlerde risk 25 kat artmaktadır. Son yıllarda kadınlardaki sigara içme alışkanlığının artmasıyla kadınlarda da akciğer kanseri görülme riski artmaktadır.” şeklinde ifade etti.
Medical Park Samsun Hastanesi olarak “ Dumansız Hastane Projesi “ başlattıklarını söyleyen Gögüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Özkaya “Yeşilay Haftası'nda insanlar daha duyarlı olmalı, çevresindekilere sigara, içki, uyuşturucu ve öteki bağımlılık yapan maddelerin zararlarını anlatmalı, insanları bu alışkanlıklardan vazgeçmeye çalışılmalıdır. Hayatınızı kısıtlayacak bağımlılıklardan kurtulun, sağlıklı ve mutlu bir hayata merhaba deyin.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber