Ana Sayfa Güncel Santrale bağlanacak enerji iletim hattı tartışma yarattı

Santrale bağlanacak enerji iletim hattı tartışma yarattı

Yeşilyurt Demir Çelik firması tarafından Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ne yapımına başlanan Doğalgaz Çevrim Santrali’ne bağlanacak olan enerji iletim hattı projesine vatandaşların yaptığı itiraz Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışma yarattı.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 14:02
Santrale bağlanacak enerji iletim hattı tartışma yarattı

Yeşilyurt Demir Çelik firması tarafından Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ne yapımına başlanan Doğalgaz Çevrim Santrali’ne bağlanacak olan enerji iletim hattı projesine vatandaşların yaptığı itiraz Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışma yarattı.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı ikinci ortak komisyon toplantısı, AK Parti Meclis Üyesi Turan Çakır’ın Meclis Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak Yeşilyurt Demir Çelik firması tarafından Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ne yapımına başlanan doğalgaz çevrim santraline bağlanacak olan enerji iletim hattı projesine vatandaşların yaptığı itiraz görüşüldü. Teklif karşısında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Necip Çift, Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin’i enerji iletim hattının geçeceği yerlerdeki mülk sahiplerini galeyana getirmekle suçladı.

Suçlamaya “ Bu tür düşüncelere sahip olanları Allah ıslah etsin “ sözleri ile cevap veren Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, doğalgaz çevrim santralini kuran firmanın alternatif güzergahları kanunen hazırlamak zorunda olduğunu söyledi. Doğalgaz çevrim santrali ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde daha önce kabul edilen 1/5000’lik ve 1/1000’lik imar planı değişikliklerinin aynı anda hazırlandığını öne süren Başkan Tekin “ Bu olay zaten hukuksuz başladı. Santralle ilgili olarak 1/5000’lik ve 1/1000’lik imar planları aynı gün hazırlandı ve belediye meclisinde kabul edildi. Bu Samsun Büyükşehir Belediyesi tarihinde daha önce yaşanmamış bir olaydır ve ilktir. Teklifin 1/1000’liği Tekkeköy Belediyesi’nde görüşülmesi lazım “dedi.

ERDÖNMEZ'DEN SANTRAL TEPKİSİ

Daha sonra konuşan CHP Meclis Üyesi Feride Tosun ve MHP Meclis Üyesi Erdem Okan, enerji iletim hattı güzergahı konusunda farklı yöntemler denenmesi gerektiğini belirtirken, Atakum Belediyesi Başkanvekili Hayri Erdönmez ise bu tür santrallere kurulum aşamasında karşı çıkılması gerektiğini söyledi. Erdönmez “Santralin kurulumuna izin veriliyor, iletim hattına karşı çıkılıyor yok öyle bir dünya. Çarşamba Ovası bu tür santraller nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu tür santrallerin kurulum aşamasında neredeydiniz ?”şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından enerji iletim hattına vatandaşların yapmış olduğu itiraz, MHP’nin ret, AK Partili bazı meclis üyelerinin çekimser oyuna karşılık oy çokluğu ile reddedildi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SAATHANE'DE YIKIMLAR BAŞLIYOR

Öte yandan, toplantı sonunda Saathane Meydanı'ndaki yıkımlar hakkında açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Lütfi Çoşkun, Taşhan’ın çevresini açmak için mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan 14 adet dükkanın yıkımına önümüzdeki hafta başlayacaklarını belirtti. Çoşkun " Daha önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan taşınmazların kamulaştırma işlemi için 180 bin lira ödemiştik. Söz konusu dükkanlardaki kiracı durumunda bulunan kişilere işletmeleri bir hafta içerisinde terketmeleri yönünde tebligatlar yapılıyor. Önümüzdeki hafta başında söz konusu yerlerde yıkıma başlıyoruz “dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber