Ana Sayfa Güncel Samsunlulardan kan bağışına yoğun ilgi

Samsunlulardan kan bağışına yoğun ilgi

Kimse Yok Mu ve Kızılay'ın ortaklaşa düzenlediği 'Kan Bağışı Yapacak Kimse Yok Mu' kampanyası ve ASYA biriminin deprem simülatör cihazı ilk günde Samsunluların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2013 Perşembe 19:56
Samsunlulardan kan bağışına yoğun ilgi

Kimse Yok Mu ve Kızılay'ın ortaklaşa düzenlediği 'Kan Bağışı Yapacak Kimse Yok Mu' kampanyası ve ASYA biriminin deprem simülatör cihazı ilk günde Samsunluların yoğun ilgisiyle karşılaştı

Kimse Yok Mu, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi ile birlikte bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği 'Kan Bağışı Yapacak Kimse Yok Mu' kampanyasına devam ediyor. Kampanyanın ilk gününde Samsunlular kan ve deprem standlarına akın etti.

KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kampanyanın açılışına Samsun Vali Yardımcısı Haluk Şimşek, İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kimse Yok Mu Samsun Şube Başkanı Mustafa Baş, "Bildiğiniz gibi kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Samsunluları kan bağışına teşvik etmek için başlattığımız bu kampanyayla 25, 26, 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda 18 yaşından büyük, sağlık açısından kan verme sıkıntısı olmayan kişilerden kan alınacak. Kriterlere uyan herkesi kan vermeye davet ediyorum" dedi.

HEDEF BİN ÜNİTE

KANGeçtiğimiz yıl aynı kampanyayla 647 ünite kan alınarak bölge kan alma rekorunun kırıldığına dikkati çeken Mustafa Baş, "Bu yılki hedefimiz bin ünite kan bağışı bulmak. Bu konuda tüm sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan destek bekliyoruz. Bu kampanyaya gönüllülerimizden de büyük ilgi var. İnşallah hedefimize ulaşıp, Türkiye'nin kan ihtiyacına biraz olsun katkı sağlayabiliriz" diye konuştu. Kızılay Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin de, 2013 yılı için hedeflerinin 77 bin ünite kan bağışı almak olduğunu söyledi.

DEPREM SİMÜLATÖR TIR'I

Bu arada Kimse Yok Mu'nun arama ve kurtarma faaliyetlerini yürüten ASYA'nın Depreme Hazır mıyız Türkiye?" projesi kapsamında yola çıkan deprem simülatör tırının son durağı Samsun oldu. Deprem tırı, kan kampanyası ile aynı yerde konuşlandırıldı. Türkiye’nin değişmeyen gerçeği deprem ve sonrasında yaşanan süreçlere destek olmak ve toplumda arama kurtarma konusunda sosyal bilinç oluşturmak adına da çalışan ASYA, Samsun halkı ile buluştu. Tıra vatandaşlar0 ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

MARMARA DEPREMİNİ YAŞIYORLAR

Deprem bilincini artırma amaçlı yapılan eğitimlere devam eden ASYA, Mobil Deprem Simülasyon Tırı’nda uygulamalı eğitim veriyor. Eğitimde 1500 vatandaşa deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında neler yapılması gerektiğini anlatan ekip, deprem tatbikatı yapılması hedefleniyor. Tıra binen Samsunlular, 3 boyutlu G-force simülatöründe 7,4 büyüklüğünde bir deprem deneyimi yaşıyor. Gerçeğine yakın olarak yaşadıkları bu yapay depremden oldukça etkilenen katılımcılara tatbikattan hemen sonra, Asya Ekipleri tarafından deprem sırasında yapılması gerekenler konusunda bilgi veriliyor.
Cumhuriyet Meydanı'nda Kimse Yok Mu Samsun Şubesi ve Kızılay'ın faaliyetlerinin yer aldığı fotoğraf sergisi de bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber