Ana Sayfa Güncel Samsunlu eczacılar organlarını bağışladı

Samsunlu eczacılar organlarını bağışladı

Bilimsel eczacılığın 174. yılı etkinliği kapsamında Samsun Eczacılar Odası ev sahipliğinde organ bağışı kampanyası başlatıldı.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2013 Çarşamba 14:21
Samsunlu eczacılar organlarını bağışladı

Bilimsel eczacılığın 174. yılı etkinliği kapsamında Samsun Eczacılar Odası ev sahipliğinde organ bağışı kampanyası başlatıldı. “Bir Organ Bağışla, Bir Hayat Bağışla” sloganıyla başlatılan kampanyada toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmak isteyen eczacılar, organlarını bağışladı. Eczacılar, Samsunlulardan da destek bekliyor. Organ bağışıyla ilgili açıklamada bulunan Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “Sağlık alanında her zaman sorumluluk üstlenen eczacılarımız organ bağışında bulunarak bir hayat kurtarma konusunda da üzerine düşeni yerine getirmiştir.” dedi.

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ ve Doku Nakli Merkezi’ne gelen eczacılar, burada organlarını bağışladıklarını belirten formu doldurdu. Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Levent Ceylan, gösterdikleri hassasiyet sebebiyle Samsun Eczacı Odası yönetim kuruluna teşekkür etti.
Organ bağışının kişinin beyin ölümünün gerçekleşmesi neticesinde organlarının alınıp, organ uygun bekleyen hastalara nakledilme izni olduğunu hatırlatan Dr. Ceylan, “Organ bağışlayan kişinin organlarının kullanılması ancak o kişiye tıbben yapılacak tüm tedaviler uygulandıktan ve bu tedavilerin başarısız olduğu ispatlandıktan sonra beyin ölümünün gerçekleşmesiyle gündeme gelir. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes iki tanık huzurunda ve hekim onayı ile organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Beyin ölümü gerçekleşmiş 18 yaşından küçüklerin organlarının kullanılabilmesi için ebeveynleri izin vermelidir.” bilgisini verdi.

Böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, ileri kalp yetmezliği gibi iyileşmesi mümkün olmayan hastalar için organ naklinin şart olduğunun altını çizen Dr. Levent Ceylan, “Böbrek yetmezliği olan hastaların diyaliz tedavisi ile yeni bir organ bekleyecek kadar zamanları vardır ancak karaciğer sirozu, ileri kalp yetmezliği gibi hastalıkları olan hastaların zamanları sınırlıdır. Bugüne kadar çok sayıda hasta, organ vericisi bulunamaması nedeniyle yaşamını kaybetmiştir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber