Ana Sayfa Ekonomi "Samsun’daki üretim kriterleri Çin’de pazar bulabilir"

"Samsun’daki üretim kriterleri Çin’de pazar bulabilir"

Samsun Genç İşadamları Derneği’nin davetlisi olarak Samsun’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görevileri ve Türkiye-Çin İpekyolu Derneği üyelerinden oluşan heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2013 Cuma 16:28

Samsun Genç İşadamları Derneği’nin davetlisi olarak Samsun’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği görevileri ve Türkiye-Çin İpekyolu Derneği üyelerinden oluşan heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao, Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşar Yardımcısı Guo Fang, Türkiye-Çin İpekyolu Derneği (TÜÇİDER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çin Devlet Konseyi Kongresi 11. Dönem Onursal Milletvekili Zeyneş İsmail, TÜÇİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TUGİK) Genel Sekreteri Mehmet Demokan Eren, Samsun Genç İşadamları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Levent Özden ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet Başkan Yılmaz’ın konuğu oldular.
TÜÇİDER Yönetim Kurulu Başkanı Zeyneş Şahin dernekleri ile ilgili bilgi vererek, derneklerinin Çin Ankara Büyükelçiliğinin de desteği ile Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve iki ülkenin çıkarları doğrultusunda atılacak olan adımlara rehberlik etmek için çalıştığını söyledi. Çin hükümetinin normalde sivil toplum örgütleri ile kolay kolay anlaşma yapmadığını hatırlatan İsmail; “Biz dernek olarak benim de Çin hükümeti ile olan yakınlığım ve pozisyonum sayesinde Çin’deki 8 belediye ve valilikle işbirliği anlaşması imzaladık. Bu gezideki amacımız da Samsundaki ve Çin’deki var olan potansiyeli bütünleştirerek güçlü şekilde dünya barışına katkıda bulunmak. Bunun için halkın seçtiği bir yönetici olarak sayın Başkanın büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda Sansun ile Çin’den bir şehrin kardeş şehir olması için de bir planımız var.” dedi.

YILMAZ: GENÇLER SAMSUN’A YEPYENİ BİR ENERJİ VE SİNERJİ TAŞIYOR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ziyaret sırasında yaptığı konuşmada teknolojinin yarattığı imkanlarla dünyanın artık küçüldüğünü ifade ederek; “Dünya küçüldü ama hala bizim zihinlerimizde kayıtlı olan coğrafi uzaklıkların etkisinde kurtulamadık tam olarak. Şimdi karar versek yarın akşam Çin’de oluruz. Çin’den biri gelmek istese yarın akşam Samsun’da olur. Bizler de zihinsel olarak bu küçülen dünyaya adapte olmalıyız. Dünya o kadar hızlı gelişiyor ve değişiyor ki bundan 50 yıl önce yaşayan ve ölen bir insanın ihtiyaçları ve alışkanlıkları ile bugün yaşayan bir insanın beklentileri ve ihtiyaçları tamamen farklı. Bu hızlı değişimin enerjisini takip etmek ve ayak uydurmak zorundayız. Biz ilişkilerimize de bu gözlükle bakıyoruz. İşte bu baş döndüren gelişim sürecinde Samsunlu genç işadamlarımızın varlığı, onların enerjileri ve katkılarını çok önemsiyorum ve onları çok seviyorum. Samsun’a yepyeni bir enerji ve sinerji taşıyorlar. Sizlerle geliştirdikleri bu diyaloğa da bu gözle bakıyor ve her zaman Büyükşehir Belediyesi olarak yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyorum.” diye konuştu.

"SAMSUN’DAKİ ÜRETİM KRİTERLERİ ÇİN’DE PAZAR BULABİLİR”
Çin Halk Cumhuriyeti ile olan ilişkilerin ve ticaret hacminin her gün artan ve gelişen bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; “Biz bugün Samsun’a hizmet veren raylı ulaşım sistemimizin sonradan ihtiyaç duyduğu 5 adet tren setini ihaleyi kazanan Çin’li bir firmaya yaptırıyoruz. Bu ticaretin maddi boyutu yaklaşık 7.5 Milyon euro. Şu anda imalatı yapılıyor ve ben de bu trenlerin mimari konseptine karar vermek ve inceleme yapmak için nisan ayı içinde Çin’e gideceğim. Şüphesiz Samsun’daki üretim ekonomisi ve sanayisi de hızla gelişiyor. Samsun’daki bazı üretim kriterleri Çin’de kendisine Pazar bulabilir. Biz Çin’le olan ilişkilerimizin daha ileri bir seviyeye çıkmasına katkı verecek olan kardeş şehir ilişkisine de olumlu bakarız.”

GUANGYAO; “ÇİNLİ TURİSTLER ÇOK PARA HARCIYOR ONLARI SAMSUN’A GETİRMEK İSTERİM”
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği Müsteşarı Zhu Guangyao da yaptığı konuşmada kendisinin amacı ve görevinin Türkiye ve Çin arasındaki ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek; “Bundan 20 yıl önce Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi olacak deseler kimse inanmazdı herhalde. O zamanlar dünya birkaç ülkenin dudakları arasındaydı. Şimdi ise içinde Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülke dünya ekonomisine yön veriyor. Türkiye ve Çin arasındaki ilişkiler gerçekten çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ben görevde olduğum sürece bun ilişkilerin daha da gelişmesi için çalışacağım. Samsun’lu işadamlarını Çin’de yapılan uluslar arası nitelikli en büyük 4 fuara davet edeceğim. Aynı zamanda Çinli turistleri Samsun’a getirmek gibi bir düşüncem var. Ekonominin gelişmesi ile Çin’de büyük bir turist potansiyeli oluştu ve Çinli turistler gittikleri yerlerde para harcamayı da çok seviyor.” diye konuştu.

ÖZDEN; “SAMSUN’UN POTANSİYELİNİ BİLİYORUZ”
SAMGİAD Başkanı Levent Özden de, Samsun’un potansiyelini bildiklerini ve Samsun’un kendi içinde ciddi fırsatları barındırdığını belirterek şunları söyledi; “Samsun ciddi fırsatları bünyesinde barındıran, her türlü altyapısını tamamlamış, önümüzdeki 10-15 yılda Türkiye’nin marka şehri olabilecek bir şehir. Büyükşehir Belediye başkanımızın şehre çok büyük ve olumlu katkıları oldu yıllardır. Şehrin turizm olarak, ticari olarak büyümesinde, şehrin modern bir şehir haline gelmesinde çok büyük katkıları oldu. Bizler bu yapılanları daha da ileri götürmek için katkı vermek istiyoruz. Bugünü bir milat kabul etmek istiyoruz. Bu ziyaret ve bağlantıların inşallah devamı da olacak. Bugün kurduğumuz bu iletişimin Çin ve Samsunumuz arasında bir ticari ve sosyo-ekonomik gelişime katkısı olsun istiyoruz. Bir köprü oluşsun istiyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber