Ana Sayfa Güncel Samsun'da, ölen Suriyeliler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Samsun'da, ölen Suriyeliler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Suriye’deki iç çatışmaların başlamasının ikinci yıl dönümü sebebiyle ülkede iç savaş mağduru sivil halka destek için gıyabi cenaze namazı kıldırdı.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2013 Cuma 17:29
Samsun'da, ölen Suriyeliler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu, Suriye’deki iç çatışmaların başlamasının ikinci yıl dönümü sebebiyle ülkede iç savaş mağduru sivil halka destek için gıyabi cenaze namazı kıldırdı. Cuma namazı sonrası İlkadım ilçesi Site Camii’nde kılınan gıyabi cenaze namazına cami cemaati yoğun ilgi gösterdi. Gıyabi cenaze namazının kılınması ve duaların edilmesinin ardından platform üyesi gençler, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine pankartlar açıp sloganlar attı.

Suriye halkına destek amacıyla kılınan gıyabi cenaze namazının ardından basın açıklaması yapan Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu Başkanı İdris Akdin, Suriyeli Müslümanların yarım asırdır Baas zulmü ve kuşatması altında yaşamaya çalıştığını söyledi. Esed’in insanlara akıl almaz zulümler reva gördüğünü ifade eden Akdin, insanlık suçlarına her geçen gün yenilerini eklediğini kaydetti.

Müslümanları Suriye halkına destek için birlik olmaya davet eden Platform Başkanı İdris Akdin, “Müslümanlar olarak direnişle beraber hesap yaparak iştahı kabaran emperyalist devletlerin, NATO’nun müdahalesine de Baas diktasının kendisine de en yüksek perdeden tavır olmak durumundayız. Mezhepler, kavimler, devletler üstü bir hassasiyetle ele almamız gerektiğine inandığımız bu tür insanlık suçlarını lanetlemeyi bir sorumluluk olarak biliyoruz. Hayatın akışı içinde bize dayatılan kapitalist dünyevileşmenin, modern tüketim hengâmesinin bize asli görevlerimizi unutturduğu böyle bir zamanda, burada mazlum Suriyeli kardeşlerimizin her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu belirtmek, şahitliğimizin bir gereğidir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber