Ana Sayfa Gündem Samsun'da 150 çocuk, koruyucu aile bekliyor

Samsun'da 150 çocuk, koruyucu aile bekliyor

Samsun'da devlet himayesinde bulunan 0-6 yaş grubundaki 150 çocuk kendisine kucak açacak koruyucu aile bekliyor.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2013 Salı 18:02
Samsun'da 150 çocuk, koruyucu aile bekliyor

Samsun'da devlet himayesinde bulunan 0-6 yaş grubundaki 150 çocuk kendisine kucak açacak koruyucu aile bekliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Gönül Elçileri Projesi ile devlet kurumlarında 14 bin çocuk himaye edilirken, projeye destek veren gönül elçilerinin sayısı 15 bini geçti. Samsun’da da 500 çocuktan 52’si 48 koruyucu aile yanına yerleştirildi. 150 çocuk için ise gönüllü aile bekleniyor.

Yetiştirme yurtlarında koruma altına alınan kimsesiz çocukların aile ortamında yetiştirilmesinin hedeflendiği projede, koruyucu aile sayısı başarıya tırmanıyor. Gönül Elçileri Projesi’ne ilişkin sürdürülen çalışmalar hakkında Cihan’a konuşan Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adnan İpekdal, koruyucu ailenin hem yetiştirilecek kimsesiz çocuklara hem de birçok toplumsal sorunun çözümüne büyük katkı sağlayacağının altını çizdi. Çocukların tüm masraflarının devlet tarafından karşılanacağını, aileye yük getirmeyeceğini ifade eden İpekdal, hayırseverlerden destek beklediklerini kaydetti.

Zaman zaman ailelerin parçalanması sonucu terk edilmiş çocuklarla karşılaşabildiklerini ifade eden Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İpekdal, "Projede öncelikle anne ve babası tarafından terk edilmiş çocukların vereceğimiz desteklerle birlikte ailesine yakın bir ortamda yetiştirilmelerini istiyoruz. Mümkünse amcası, halası, dayısı, teyzesine koruyucu aile olmalarını teklif ediyoruz. Eğer böyle bir durum söz konusu olmazsa, o zaman çocuğun bakım sorumluluğunu üstlenebilecek bir koruyucu aile bekliyoruz." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber