Ana Sayfa Eğitim Samsun’da 14 bin öğrenci, YGS seviyesini ölçtü

Samsun’da 14 bin öğrenci, YGS seviyesini ölçtü

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Canik Başarı Üniversitesi’nin sponsorluğu ile 17 ilçe ve 120 okulda, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde Başarı Değerlendirme Sınavı yaptı.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2013 Perşembe 14:36
Samsun’da 14 bin öğrenci, YGS seviyesini ölçtü

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Canik Başarı Üniversitesi’nin sponsorluğu ile 17 ilçe ve 120 okulda, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde Başarı Değerlendirme Sınavı yaptı. Gerçek YGS’yi aratmayacak seviyedeki ücretsiz sınava 12. sınıfta okuyan 14 bin 70 öğrenci katıldı. Sınavın YGS öncesinde büyük önem taşıdığının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora, bununla öğrencilerin eksikliklerini görüp, tamamlama fırsatı yakalayacağını söyledi.

Samsun Atatürk Lisesi ile Ondokuz Mayıs Lisesi’nde sınav salonlarını gezerek gözlem ve değerlendirmelerde bulunan Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora ile Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, sınavın öğrenciler için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Başarı Değerlendirme Sınavı’nın öğrencilerin yanında öğretmen ve idarecilerin de kendi durumlarını görmesi açısından güzel bir fırsat olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Cora, “Bu sınavda öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz dahil herkesin kendini değerlendire imkanı olacak. Burada hiçbir öğrencimiz herhangi bir ücret de ödemeyecek. Bu şekilde Canik Başarı Üniversitesi ile beraber bunu yapmış olacağız. Bundaki amacımız başarıyı görmek. Bu başarıyı ölçmüş olacağız. Herkes ‘Daha farklı ne yapabilirim’ sorusuna yanıt arayıp çalışmalarını ona göre yönlendirmiş olacak. Öğretmenlerimizin kendilerini gözden geçirmelerini sağlamış olacağız.“ diye konuştu.

Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir ise Başarı Değerlendirme Sınavı ile YGS’de Samsun’un eğitim öğretim seviyesinin yükselmesine katkı sağlamayı amaçladıklarının altını çizdi. Benzer sınavın geçen yıl da yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Bekdemir, “Geçen seneki sınavda alınan puanla YGS’deki sınav puanının birbirine yakın olduğunu görmüştük. Milli Eğitim Müdürlüğü bu yıl da gerçekten başarılı ve kaliteli bir sınavı uyguluyor. Dolayısıyla öğrencilerin mevcut durumlarını tespitini ölçme özelliği çok yüksek bir sınavdan söz ediyoruz. Üniversite adayı öğrencilerimizin bu sınavı iyi değerlendirmesini arzu ediyorum.“ açıklamasında bulundu.

Sınavın sonuçlarının lise öğrencilerine bir takım mesajlar vereceğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Bekdemir, “Sonuçlar her bir öğrenciye ‘Şu konu eksiğim var, bu konuya tekrar değinmeliyim, oraya bir daha bakayım’ dedirtecek. Öğrenciler ‘Neredeyim’i gerçekten görmüş olacaklar. Başka husus, bu sınava giren öğrencilerin hemen hepsi sınav öncesinden kendilerini değerlendirme fırsatı yakalayacaklar. Haziran ayında yapılacak YGS sınavına kadar arada kalan zamanda eksikliklerini tamamlayıp iyi hazırlanmalarını istiyoruz. Çünkü arzu ettikleri bölüme, istedikleri üniversiteye girmeleri için bu günden şekillendirmeleri lazım. Bu sınavın onları motive edeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“BATI’DAKİ ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER, 3 KAT FAZLA ÇALIŞIYOR”
İngiliz üniversitelerinde yaptığı inceleme ve gözlemlere de değinen Canik Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bekdemir, “Batı’daki öğrenciler bizim öğrencilerimize göre 3 kat daha fazla çalışıyor. Bizim öğrencilerimiz 500 saat çalışıyor, oradakiler bin 500 saat çalışıyor. Kütüphanelerinde oturmaya yer yok. Daha çok ödev ve araştırmaya dayalı eğitim öğretim sistemi var. Bizdeki gibi değil. Biz daha çok monolog götürüyoruz. Bunu aşmamız lazım. Üniversitemizin kampüsünde büyük bir kütüphane inşa ediyoruz. Onun mevcut mimarisini yükseltmek için alan üretmeye çalışıyoruz. Batıda batı üniversite kütüphaneleri 24 saat açık. Bazı koltuklar var yatar pozisyona geliyor. Çocuklar ders çalışırlarken kestirebiliyor. Eğitim sistemi oturduğu için çok hızlılar. Bizim de aynı şekilde o hızı yakalamamız lazım. Güzel şeyler yapılıyor ama bunu daha da hızlandırmamız lazım. Dönünce kendi üniversitem adına bunu düşündüm.'' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber