Ana Sayfa Güncel Samsun sahiline, 'Sığ sulara dikkat' levhaları dikildi

Samsun sahiline, 'Sığ sulara dikkat' levhaları dikildi

Deniz mevsiminin gelmesiyle birlikte Samsun'da harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ROMATEM ve Omurilik Felçlileri Derneği ortaklığında “sığ sularda atlayıp felç kalmaya” dikkat çekmek için sahile uyarı levhaları dikti.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2013 Perşembe 14:18
Samsun sahiline, 'Sığ sulara dikkat' levhaları dikildi

Deniz mevsiminin gelmesiyle birlikte Samsun'da harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ROMATEM ve Omurilik Felçlileri Derneği ortaklığında “sığ sularda atlayıp felç kalmaya” dikkat çekmek için sahile uyarı levhaları dikti.

Karadeniz Bölgesi ve Türkiye’nin en uzun sahillerinden birisi olan Atakum Sahili’ne 'Dikkat sığ su, balıklama atlama ve boynunuz kırılabilir felç kalabilirsiniz' yazan levhalar törenle dikildi.
Törende konuşan ve kendisinin de 19 yaşındayken atladığı sığ su nedeniyle felçli kaldığını belirten Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş, Türkiye’de 200 binin üzerinde omurilik felçlisi olduğunu ve her yıl 500 kişinin sığ suya atlaması nedeniyle felçli kaldığını söyledi. Küçük bir ihmalin gencecik insanların hayatını kararttığını hatırlatan Baş, "Dernek olarak bu konuda sahil kesimlerinde bu yönde uyarıcı levhalar dikerek vatandaşları özelliklede gençlerin bilinçlenmesini arzu ettik. Bu konuda bize Samsun Büyükşehir Belediyesi ve fizik tedavi hastalıkların tedavi gördüğü Özel ROMATEM Hastanesi Samsun Şubesi destek oldu. Karadeniz Bölgesi’nde ilk levhamızı bugün Atakum Sahili’ne diktik. Umarım tüm bölgeye ve ülkeye bu projemiz yayılır. Bu uyarılar sayesinde bir kişiyi bile felç olmasına engel olabilirsek ne mutlu bize. Omurilik felç hastası olan kişinin yaşadığı acıların yanı sıra bu hastalığın tedavisi için devlete vakaların yıllık maliyeti 5 milyar liradır. Aileler evlatlarının durumunu görünce kahroluyorlardı inşallah bu duyurular sayesinde aramıza yeni felçlilerin katılmasını engelleriz." dedi.

"Sıg suya dikkat" levhalarının tasarımından yazılarının yazılmasına kadar her şeyini ROMATEM'in katkılarıyla İstanbul'daki Omurilik Felçlileri Derneği Genel Merkezi'nde felçlilerin kendilerinin yaptığına dikkat çeken ROMATEM Hastanesi Samsun Şubesi Başhekimi Dr. İsmail Şen, bütün sosyal sorumluluklarda yer almanın görevleri arasında olduğunu söyledi.

Buradaki törenin ardından Ramazan Baş ve beraberindekiler Türkiye’nin ilk engelliler plajı ve sosyal tesislerine giderek çalışmaları yerinde inceledi. Burada katılımcılara tesis hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, tesisin 10 gün içinde açılışa hazır hale geleceğini vurguladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber