Ana Sayfa Güncel Samsun Gana'nın başkenti Accra ile kardeş şehir oldu

Samsun Gana'nın başkenti Accra ile kardeş şehir oldu

Bugüne kadar 10 farklı ülkeden kardeş şehre sahip olan Samsun son olarak Afrika ülkesi Gana’nın başkenti 5 milyon nüfuslu 'Accra' ile kardeş şehir oldu.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2013 Cuma 13:52
Samsun Gana'nın başkenti Accra ile kardeş şehir oldu

Bugüne kadar 10 farklı ülkeden kardeş şehre sahip olan Samsun son olarak Afrika ülkesi Gana’nın başkenti 5 milyon nüfuslu 'Accra' ile kardeş şehir oldu.

Samsun’a gece uçakla gelen Gana ekibi sabah Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Afrikalı meslektaşına kent hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, bir dönem daha başkan olarak seçilmesi durumunda Türkiye’nin en uzun süre belediye başkanlığı görevinin yapan kişi olacağını söylemesi Accra Belediye Başkanı Dr. Alfred O. Vanderpuiye’yi şaşırtı. 14 yıl boyunca kentte belediye başkanı olduğunu hatırlatan Yusuf Ziya Yılmaz, yaklaşan belediye seçimleri için başlatacağı kampanya döneminde kendisine destek olması ve tecrübelerinden faydalanmak için Ganalı Belediye Başkanı Vanderpuiye’yi seçim döneminde Samsun’a tekrar davet etmek istediğini söyledi. Yapılan davette memnuniyetle katılacağını belirten Accra Belediye Başkanı Dr. Alfred O. Vanderpuiye ise, “Ben sizin tekrar seçileceğinize eminim. Çünkü kentiniz çok temiz ve göz kamaştırıcı. Görevde olduğunuz sürelerde neler yaptığını anlattınız eminim kent halkı çalışanı yalnız bırakmaz.” dedi. Buradaki ziyaret sonunda Başkan Yılmaz ve Ganalı meslektaşı kentlerine özgü çeşitli hediyeleri bir birlerine takdim etti. Ziyaret sonrası toplantı salonuna geçen iki başkan daha sonra burada “Kardeş Şehir Sözleşmesi” protokolünü imzaladı. Atılan imza ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin kardeş şehir sayısı 11 oldu. Bunlar; Darüsselam-Tanzanya, Kalmar-İsveç, North Little Rock-Arkansas-ABD, Novorssosiysk-Rusya, İskele-KKTC, Kiel-Almanya, Sumgayıt-Azerbaycan, Gorgan, Gülistan-İran, Brcko-Bosna, İberze-Tunus ve son olarak Accra-Gana

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber