Ana Sayfa Güncel Samsun Emniyeti'nde emniyet kemeri zorunluluğu

Samsun Emniyeti'nde emniyet kemeri zorunluluğu

Samsun'da görev yapan polislere ekip otolarında emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmesinin altında bilimsel bir çalışmanın olduğunu belirten İl Emniyet Müdür İsmail Türkmenli, şu anda personelin tamamının kemer taktığını söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2013 Pazar 19:37
Samsun Emniyeti'nde emniyet kemeri zorunluluğu

Samsun'da görev yapan polislere ekip otolarında emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmesinin altında bilimsel bir çalışmanın olduğunu belirten İl Emniyet Müdür İsmail Türkmenli, şu anda personelin tamamının kemer taktığını söyledi.

Samsun emniyet kemeri kullanımı konusunda vatandaşlarda farkındalık oluşturmak isteyen İl Emniyet Müdürü Türkmenli tüm emniyet personeline kemer takmayı zorunlu hale getirdi. Uymayan personele ise cezai işlem uygulanmasını isteyen emniyet müdürü gerekirse kesilen cezaları da kamuoyuyla paylaşabileceklerini söyledi. Kemer takma uygulamasının öylesine rutin bir uygulama şeklinde başlamadığını sözlerine ekleyen İsmail Türkmenli, bu konunun eski görev yaptığı il olan Afyonkarahisar’da yapılan bilimsel bir çalışmaya dayandığını sözlerine ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 'Güvenli Trafik Projesi' kapsamında pilot il seçilen Afyonkarahisar’ da, geçtiğimiz sene kemer takma uygulamasıyla yaptığını hatırlatan Türkmenli konuşmasına şöyle devam etti: "Bu uygulama profesyonel kişilerin ve akademisyenlerinde aralarında bulunduğu bir ekip tarafından yapıldı. Bu ekipler bizim bilgimiz dışında farklı yer ve zamanlarda sayım yapmak suretiyle Afyon ilinde kemer takma oranlarını tespit ettiler. İlk sayımda bu oran yüzde 6 civarlarında çıkmış. Ondan sonra emniyet olarak biz projeye dahil olduk ve ekiplerimiz sürücüleri başta olmak üzere vatandaşlara yönelik broşürler dağıtıp, seminerler ve bilgilendirme toplantıları yapmaya başladık. Orada vatandaşlara protokol mensupları kemer takarak iyi örnek oldu. Biz birde orada simülasyon cihazlarıyla sürücülere şehir içi hız limitinde gidildiğinde yapılan kazalarda kemer takılı olmaması halinde neler olabileceğini gösterdik."

Bu çalışmanın sonuçlarının geçtiğimiz hafta Antalya’da yapılan İl Emniyet Müdürleri toplantısında açıklandığını ifade eden Samsun İl Emniyet Müdürü Türkmenli, yüzde 6’larda olan kemer takma oranının çalışma sonrasında yüzde 60’a çıkmasının kendisi gibi tüm müdürleri şaşırttığını kaydetti. Bu nedenle toplantının bir neticesi olarak bizzat genel müdür tarafından her emniyet müdürüne bu konuda çalışma yapmak için görev verildiğini hatırlatan Türkmenli, "Ben de Samsun’a gelir gelmez bu konuda tüm birimlere uyarı yazıları gönderdim. Olurda bir personel bana bilgi gelmedi demesin diye emniyet kemeri takma hususundaki gerekli bilgileri telsiz anonslarıyla da belir aralıklarla anons ettiriyoruz." dedi.

Burada amacın vatandaşa bilgi ve uyarı yaparken polisin kendisinin de bu bilinçte olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan İsmail Türkmenli, emniyet personelinden rütbeli rütbesiz kim olursa olsun kemer takmayanlara ceza kesileceğini gerekirse kesilen cezaları da kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber