Ana Sayfa Güncel Samsun AHSEN, Güneydoğu'da gönülleri fethetti

Samsun AHSEN, Güneydoğu'da gönülleri fethetti

Dini, Tarihi ve Kültürel Önem Taşıyan Mekanları Araştırma, Tanıtma ve Yaşatma Vakfı (AHSEN), Güneydoğu'da peygamber ve evliya türbelerini restore ettirerek, bölge halkının gönlünü kazandı.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2013 Cumartesi 15:40
Samsun AHSEN, Güneydoğu'da gönülleri fethetti

Dini, Tarihi ve Kültürel Önem Taşıyan Mekanları Araştırma, Tanıtma ve Yaşatma Vakfı (AHSEN), Güneydoğu'da peygamber ve evliya türbelerini restore ettirerek, bölge halkının gönlünü kazandı.


AHSEN Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Tekeci, Güneydoğu'da peygamber ve evliya türbelerindeki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla ziyarete açıldığını söyledi. Türbelerin modern görünüme kavuşmasıyla Güneydoğu halkının büyük mutluluk yaşadığını ifade eden Tekeci, vakıf olarak ülke genelindeki tüm peygamber, sahabe ve evliye türbelerinin restorasyonunu gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. 

AHSEN 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Toplantıda vakfın peygamber, sahabe ve evliya türbelerinin restorasyonunu ve dini, tarihi ve kültürel önem taşıyan değerleri araştırmak, tanıtmak ve yaşatmak; sosyal, kültürel, ekonomik, sağlık, turizm ve eğitim yönünden yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak; milli kültür değerlere ve inanç turizmine katkıda bulunmayı amaçladığı hatırlatıldı. Vakfın mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyeleri yeniden belirlenerek, yeni çalışma grupları oluşturuldu. İllere de temsilcilikler atanması kararı alındı. 

Bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili vakıf üyelerine bilgi veren AHSEN Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Tekeci, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Bitlis’teki restorasyon çalışmalarının bölge halkında büyük yankı uyandırdığını belirtti. Şanlıurfa'nın Eyüp Nebi beldesindeki Hz. Eyüp'ün türbesi, Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Nebi Elyesa, Nebi Zülkifl, Nebi Harun ve Nebi Ömer hazretlerinin türbelerinin projelendirerek yeni bir manevi mekana kavuşturduğunu ifade eden Vakıf Başkanı Tekeci, Bitlis'in Norşin ilçesindeki büyük İslam alimlerinden Abdurrahman Taği Hz., Muhammed Diyauddin Hz. ve Şeyh Maşuk Hazretleri ile Hizan Gayda'daki Seyyid Sebgatullahi Arvasi Hazretlerinin türbelerini restorasyon çalışmalarının tamamlanarak hizmete açıldığını anlattı. Tekeci, “Hizmete açılan türbelerin modern görünümü, halk arasında yayıldı. Bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkı, vakfımızın çalışmalarından bahsediyor. Emeği geçen ve katkı veren herkese de dua ediyor. Çalışmalarımız bundan sonra da artarak devam edecek." şeklinde konuştu. 

Batman'ın Kozlu köyünde Muhammed Diyauddin Hazretlerinin torunlarının isteği üzerine köyde cami ve lojman inşaatına başladıklarını hatırlatan Rasim Tekeci, “Nisan ayında Bitlis'in merkezindeki Şeyh Fethullah Verkanisi Hazretlerinin türbesini bakım onarıma alıyoruz. Seneye de Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Seyyid Abdullah ve Seyyid Taha Hazretlerinin türbeleri onarıp modern görünüme kavuşturacağız.” şeklinde planlarını aktardı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber