Ana Sayfa Ekonomi Salıpazarı’nda yatırımcıya proje çağrısı yapıldı

Salıpazarı’nda yatırımcıya proje çağrısı yapıldı

AB kırsal kalkınma desteklerini üretici ve girişimcilerle buluşturacak olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından Salıpazarı ilçesinde IPARD 9. Başvuru Çağrı dönemine yönelik bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2013 Pazartesi 14:29
Salıpazarı’nda yatırımcıya proje çağrısı yapıldı

AB kırsal kalkınma desteklerini üretici ve girişimcilerle buluşturacak olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından Salıpazarı ilçesinde IPARD 9. Başvuru Çağrı dönemine yönelik bir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Salıpazarı Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen Tanıtım toplantısına Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Aslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personeli, Birlik ve kooperatif temsilcileri, KÖYTÜR Piliç Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan Çakır, KÖYTÜR Piliç Genel Müdürü Murat Yıldızhan, muhtarlar, tarımsal işletme sahipleri ve çiftçilerden oluşan 50'ye yakın kişi katılırken TKDK'yı temsilen ise İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan ve koordinatörlük personeli toplantıda hazır bulundu. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) 30 Ağustos 2011 tarihinde Avrupa Birliği akreditasyonunu başarılı bir şekilde tamamlayarak Türkiye'ye tahsis edilmiş yaklaşık 875 milyon Avroluk hibe fonunun kullanılabilmesi için gerekli olan yetki devrini aldığını belirten TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, "Faydalanıcı dostu olan TKDK, yetki devrini aldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden Proje Başvuru Çağrı ilanlarına çıkmıştır. Bu dönemde TKDK Samsun İl Koordinatörlüğümüz yatırımcılarla 10 milyon TL’yi aşan hibe desteğinde bulunmak üzere sözleşme imzalamış, 5 milyon TL’ye yakın hibe desteği için de sözleşme imzalama aşamasındadır.” dedi.

Önceki çağrı dönemlerinden farklı olarak bu çağrı döneminde Kanatlı eti üretiminin de kurum tarafından hibe desteği kapsamına alındığını belirten Dr. Bülent Turan vatandaşların bütçesi 500 bin Euro’ya aşmayan 50 bin broyler/dönem kapasitesine kadar kümeslerine yönelik harcamalarının yüzde 50-65’inin kurum tarafından hibe olarak verileceğini belirtti. Kanatlı sektörünün yanında traktör alımlarının da artık uygun harcamalar kapsamına girdiğini belirten Dr. Bülent Turan, vatandaşların özellikle Tıbbi ve Aromatik bitki yetiştiriciliği alanında yapacakları projelerle kolaylıkla traktör sahibi olabileceklerini kaydetti.

Hedeflerinin Samsun’un bu desteklerden azami ölçüde yararlanması olduğunu belirten Dr. Bülent Turan, vatandaşları en kısa zamanda bilgi almak üzere kurumun Atakent’deki hizmet binasına beklediklerini ,TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nün 50 uzman personeliyle, başvuru sahiplerine her türlü desteği sağlayacağını belirtti.

Toplantı, TKDK uzmanlarının hibeleri anlatan bir sunum yapması ve vatandaşların program hakkındaki sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber