Ana Sayfa Güncel Saathane Projesi’nde ilk kazma bir hafta sonra

Saathane Projesi’nde ilk kazma bir hafta sonra

Uzun süredir Samsun gündemini meşgul eden tarihi Saathane Meydanı Projesi’nde geri sayım başladı.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2013 Salı 17:00
Saathane Projesi’nde ilk kazma bir hafta sonra

Uzun süredir Samsun gündemini meşgul eden tarihi Saathane Meydanı Projesi’nde geri sayım başladı. Mahkeme süreci devam ederken Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 17 işyeri kamulaştırıldı. Dükkanların boşaltılması için esnaflara tebligat gönderip iki haftalık süre veren Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu dükkanların yıkımına bir hafta sonra başlamayı planlıyor.

Samsun’un en eski ticaret merkezlerinden biri olan Saathane Meydanı, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden düzenlenecek. İçerisinde Bedestan ve Taşhan tarihi eserlerle Atatürk’ün Samsun’a çıktığında geçtiği Telgrafhane Sokağı'nın da bulunduğu meydanın çevresindeki işyerleri, yıkılarak, alan turistik bir görünüme kavuşturulacak. Esnaflarla belediye arasında mahkeme süreci devam ederken, projeden geri adım atmayan belediye yöneticileri, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait iş yerlerini kamulaştırdı. Yaklaşık 185 bin TL kamulaştırma bedeli ödeyen Büyükşehir Belediyesi, 17 iş yerine de tebligat göndererek dükkanları boşaltmaları için 15 günlük yasal süre tanıdı.

Saathane Meydanı Projesi’nde gelinen son durumla ilgili gazetecilere açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, yasal 15 günlük sürenin dolduğunu belirterek, ek süre verdiklerini, bir hafta içinde de yıkıma başlayacaklarını söyledi. Meydanın düzenlenmesi konusunda toplumsal talebi yerine getireceklerini ifade eden Genel Sekreter Kenan Şara, “Burası gerçekten içinde tarihi eserleri olan, etraflarının gecekondulaşmasından kuşatılmasından dolayı kimsenin farkına varamadığı bir alandı. İnsanlarımızın talebi üzerine karar aldık. Üzerimize çok gelindi ama toplum yararına olduğu için geri adım atmadık. Şu an proje yürüyor. İmar planları yapıldı. Kamulaştırma aşamasındayız.” dedi.

İlk etapta Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi olduğu saat kulesinden buğday pazarına gelen 17 tane dükkanı kamulaştırdıklarını açıklayan Şara, “180 bin lira bedel ödedik. Kamulaştırmayı tamamladık. İcra marifetiyle de buradaki dükkanlara yasal 15 günlük süre verdik. Bu süre doldu. Şimdi icra yoluyla tespitler yapıyoruz. 3-5 gün daha süre verdik. Bizim insanımız iş makinesini dükkanın önünde görmeden yıkılacağına inanmıyor. O aşamadayız. Hukuki hiçbir sorumuz yok. Etraflarındaki gecekondulaşmayı kaldırdığımızda tarihi eserlerin Samsun’a ne kadar zenginlik getireceklerini hep birlikte göreceğiz." bilgisini verdi.

Diğer bina ve iş yerlerinin kamulaştırılması için mahkeme sürecinin devam ettiğini söyleyen Genel Sekreter Şara, “Mahkeme bilirkişi gönderip değer tespiti yapacak. Parasını ödeyip kaldıracağız. Samsun’un yararı için buranın dönüşmesi gerekiyor. Onlar da bunu kabul etmek zorundalar. Başka çözüm yok. Kimse mağdur olmayacak, herkes değerini alacak. Mahkeme ne fiyat belirlerse onu alacaklar.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber