Ana Sayfa Gündem Reform paketi engellli camiasını mutlu etti

Reform paketi engellli camiasını mutlu etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın engelli öğretmenlerin atamalarının yapılmasından toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmalarına kadar bir kazanımı içeren reform paketi, engelli camiayı mutlu etti

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 16:05
Reform paketi engellli camiasını mutlu etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın engelli öğretmenlerin atamalarının yapılmasından toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmalarına kadar bir kazanımı içeren reform paketi, engelli camiayı mutlu etti. Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Samsun Şube Başkanı Av. Mehmet Yılmaz, öngörülen kazanımlardan özellikle engellilerin artık öğretmen olabilmesinin kendilerini çok onurlandırdığını kaydetti.

Engelliler için reform niteliğinde çalışma başlatılmasıyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan TSD Samsun Şube Başkanı Av. Mehmet Yılmaz, Başbakan Erdoğan’a teşekkür ederek söz konusu kazanımların kendileriyle fazlasıyla memnun ettiğini söyledi. “Bu bizim Başbakanımızdan beklediğimiz bir hareketti.” diyen Av. Yılmaz, “Bu ülkede engellilerle ilgili sorunların çözülme kavuşması, Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemine dayanmaktadır. Biz kendisini engelli olarak sürekli yakın takip ediyoruz. Bizlerle ilgili hep doğru şeyler yapma düşüncesine sahip olduğunu biliyoruz. Verdiği kazanımlar mutluluk verdi. Özellikle engellilerin öğretmen olabileceği çıkışı bizleri ziyadesiyle onurlandırdı. Sayın Göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.“ dedi.

Engellilerin hayatının kolaylaşması ve güzelleşmesi adına Başbakan Erdoğan’ın yeni kazanımlar sağlayacağına da emin olduklarının altını çizen Samsun Şube Başkanı Av. Yılmaz, “Kendisine bu yolda başarılar diliyoruz. Biz engelliler, bizi düşündüğü müddetçe kendisiyle beraber ve birlikte olacağız. Biz her engelli her işi yapabilir iddiasındayız. Çünkü bunun denenmiş örnekleri var. Bizler çalışma hayatında bakıldığı zaman sağlıklı insanlara göre daha verimliyiz. Engelliler olarak atamalarda bütün zorlukları göze almaya göğüslemeye hazırız. Kendimize güveniyoruz. Yeter ki imkanlar sağlansın. Biz imkansızı imkanlı hale getirmeye sahip insanlarız. Bu konuda pek sıkıntımız var. Fiili problem yoksa dertlerimizi çözeriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulaşım araçlarında ücretsiz seyahat etmeleri imkanı getirilmesinin engellilerin ekonomik kayıplarını büyük oranda önleyeceğine de değinen Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı, “Samsun’da toplu ulaşım araçlarında çok sıkıntı çektik. Başka illerde engelli kardeşlerimiz ücretsiz seyahat ederken biz para verince moralimiz bozuluyordu. Bundan sonra başka şehirlerdeki engelli kardeşlerimizi kıskanmayacağız. Güzel bir sonuç. İnşallah ilerde daha da geliştirilir. Engelliler Yasası’nda engellilerin sorunlarının büyük bölümü çözülmüş görünüyor. Ama iş yerelde uygulamaya gelince farklılaşıyor. Ne yazık ki yasalar uygulamaya konulmuyor. Bütün yerel yöneticilerin yanındayız. İvedilikle Temmuz 2012’de biten Kent Mobilyalarının Engellilerin Erişimine Kolay Hale Getirilmesi’ne ilişkin yasa kademeli olarak 3 yıl ötelenmiş olmasına rağmen süre çok azdır. Sorunların 3 yılda çözülemeyeceğini biliyoruz. Ama bu süre içinde adım atılmazsa yasal olarak haklarımızı arayacağız. Bunu da deklare ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber