Ana Sayfa Kültür & Sanat Prof. Dr. Eğri, Hacı Bektaşi Veli ve Bektaşiliği anlattı

Prof. Dr. Eğri, Hacı Bektaşi Veli ve Bektaşiliği anlattı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hacı Bektaşi Veli Araştırmaları Topluluğu tarafından, 'Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik' konulu konferans düzenlendi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 18:08
Prof. Dr. Eğri, Hacı Bektaşi Veli ve Bektaşiliği anlattı

SAMSUN - Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hacı Bektaşi Veli Araştırmaları Topluluğu tarafından, 'Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik' konulu konferans düzenlendi. Hitit Üniversitesi Hacı Bektaşi Veli Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Eğri, konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını, Hacı Bektaşi Veli Araştırmaları Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gül yaptı. Gül, Hacı Bektaşi Araştırma Topluluğu'nun üniversiteler arasında bir ilk olduğunu vurguladı. İbrahim Gül, Hacı Bektaşi Veli'nin 72 millete bir gözle baktığını, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve Balkanlara yayılmasında önemli rol oynadığını, kendi adıyla daha sonra Alevi ve Bektaşi tarikatlarının kurulduğunu söyledi. "Bu inanç sistemine mensup kişiler Osmanlı'ya önemli hizmetlerde bulundular." diyen Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gül, yoğun ders yüküne rağmen OMÜ'ye gelerek konferans veren Prof. Dr. Osman Eğri'ye teşekkür etti.

Prof. Dr. Osman Eğri, konuşmasına bir anısını anlatarak başladı. Hacı Bektaşi Veli'nin, Hz. Muhammed (SAV)'in Ehli Beyti'nden yedinci imam Musa-i Kazım'ın evlatlarından birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Eğri, Hacı Bektaşi Veli'nin Anadolu'da yapmış olduğu hizmetlerden bahsetti. Hacı Bektaşi Veli'nin Makalat'ına atıfta bulunduktan sonra evrenin dört nesneden var olduğunu (yel, ateş, su, toprak), bu dört nesnenin zıtlıklar içeren özelliklerine rağmen insanda var olduğuna dikkat çeken Eğri, Hacı Bektaşi Veli'nin dört kapı anlayışını örneklerle açıkladı, diğer eserlerinden örnekler verdi. Eğri, 'Besmele Tefsiri' gibi bazı Alevi-Bektaşi kaynaklarının çevirilerinin yapıldığını ve artık Alevi-Bektaşi inanç sisteminin sadece sözlü kaynaklara dayanmadığını vurguladı. Prof. Dr. Osman Eğri, kendisine getirilen yazılı kaynakların aslına uygun bir şekilde çevirilerinin yapıldığını, bunların birçoğunun Diyanet İşleri Bakanlığı'nca yayınlandığını belirtti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, konferansın ardından Prof. Dr. Osman Eğri'ye günün anısına plaket verildi. Konferansa öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber