Ana Sayfa Güncel Peygamberimizin ilk yasağı, kız çocuklarının diri diri gömülmesiydi

Peygamberimizin ilk yasağı, kız çocuklarının diri diri gömülmesiydi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Peygamberin ilk yasakladığı vahşetin kız çocuklarının diri diri gömülmesi olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2013 Cuma 19:58
Peygamberimizin ilk yasağı, kız çocuklarının diri diri gömülmesiydi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Peygamberin ilk yasakladığı vahşetin kız çocuklarının diri diri gömülmesi olduğunu söyledi. Erdoğan, “Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların hor görüldüğü bir toplumdan, kadınları baş tacı etmiş, annelerin ayağının altında cennet olduğunu müjdelemiştir. Biz böyle bir medeniyetin mensuplarıyız." diye konuştu. Erkekleri, kadınlara şiddet göstermeme konusunda uyaran Erdoğan, şiddet gören bayanların önce Hz. Peygamberi örnek göstermelerini, şiddetin devam etmesi durumunda ise polise, jandarmaya, hakime ve savcıya başvurmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, eşi Emine Erdoğan'ın memleketinde, Siirtli hanımlara Şehir Stadyumu'nda seslendi. Kadına şiddet ve töre cinayetlerine değinen Erdoğan, "Cennet babaların ayağı altında değil, cennet kadının ayağı altında da değil, cennet annelerin ayağı altında." diye konuştu. Şiddete maruz kalan kadınların korunması için yeni kanunlar çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, “Anayasa’da çok önemli cezalar, yasa ve kanun çıkardık. Bu yasanın uygulanması konusunda hiçbir mazeret aksaklığı kabul etmiyoruz. Jandarmanın, hakim ve savcılarımız yasayı harfiyen uygulaması konusunda daha duyarlı olmasını rica ediyorum.” dedi.

TÖRE CİNAYETLERİNE KARŞIYIZ

Töre adı altında kız çocuklarının, kadınların cinayete kurban gittiğini hatırlatan Erdoğan, “Bizim medeniyetimizde böyle töreler olmaz. Kız çocuklarının toprağa gömmeyi karşı alınmış bir toplumda böyle insanlık dışı bir muamele yapılmasın. Önce sizler bu şiddete dur diyeceksiniz. Siz haklarınızı bilecek, haklarınız farkında olacak ve o hakları kullanacaksınız. Siz haklarınıza sahip çıkarsanız bunun mücadelesini verirseniz, tüm engeller ortadan kalkacaktır. Son 10 yılda hanımlara her alanda çok büyük haklar kazandırdık. Cesaret edilemeyen yenilikler yaptık. Bir şeyin altını çizmek zorundayım bizim yasal düzenleme yapmamız haklar konusunda adeta sessiz devrimler yapmamız yetmiyor sizlerin de bu hakların bilincinde olmanız, bu haklara sıkı sıkıya sahip çıkmanız gerekiyor.” dedi. Erdoğan, 2004 ve 2010 yıllarında kadın haklarıyla ilgili ciddi yasalar çıkardıklarını işaret ederek, kadın ve erkek arasında fırsat eşitliğini yakalamaya çalıştıklarını dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber