Ana Sayfa Samsunhaber PAZAR CAMİİ BELGESELİ ÖDÜLLE DÖNDÜ

PAZAR CAMİİ BELGESELİ ÖDÜLLE DÖNDÜ

Samsun’un Terme ilçesinde bir gurup öğrencinin çektiği belgesel ödüle layık görüldü.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2016 Pazartesi 11:11
PAZAR CAMİİ BELGESELİ ÖDÜLLE DÖNDÜ

EBA tarafından düzenlenen yarışmada 230 belgesel arasından dereceyle dönen “Pazar Cami” belgeseli ödüle layık görüldü. 

Öğrenciler ödüllerini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın elinden aldı. Öğrenciler aldıkları derece ve para ödülünü yeni bir belgesel çekimi için kullanacak.

TARİHİ AHŞAP CAMİNİN İLK BELGESEL FİLMİ OLDU

Aynı zamanda ilçenin tarihine ışık tutan ve çok fazla geçmişi bilinmeyen tarihi ahşap Pazar Camisinin de ilk belgesel filmi olma özelliğini de taşıyan belgeselde, çalışmaların tamamı öğrencilerin emeği. Öğrenciler adına konuşan ve belgesellerinde neden Pazar Cami’ni işlediklerini belirten Mehmet Alp Güven, “Her gün yanından geçtiğimiz caminin tarihi olduğunu biliyorduk ama nasıl bir tarihinin olduğunu bilmiyorduk. Belgesel nedeniyle araştırdığımızda caminin tarihinin ne kadar geçmişe gittiğini ve ne kadar bizim için önemli olduğun öğrendik. Bizde arkadaşlarımla bu tarihi caminin bu ahşap eserin farkına vardık. Ve bu farkında lığı belgeselle de insanlara aktaracağımız için çok mutluyuz. İnternet'te araştırma yaptığımızda Terme Pazar Camii ile ilgili bir done yok, inşallah bu caminin hikayesini,tarihini merak edenlere bu kısa belgesel bir fikir ve bilgi verecektir. Ayrıca ilk belgeseli olduğu içinde ayrı bir mutluyuz” dedi.

230 BELGESEL ARASINDAN SEÇİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı destekleriyle EBA’nın düzenlediği bu yarışmaya 230 farklı belgesel konusu arasında dereceye girdiklerini belirten Güven, “Bizim belgeselimiz tam 2 buçuk ay sürdü. Çekimleri,senaryosu, montajı bizi bayağı yordu ama sonucu güzel oldu.

Tamamını arkadaşlarım, Mehmet Öz ve Metehan Şerbetçi, Furkan Ünsal ile hazırladık. Güzel bir çalışma oldu, röportajlar yaptık, caminin özellikleri ve tarihini araştırma şansını yakaladık buda bizi mutlu etti. Dereceye girdik ve ödülle dönerek Termeyi temsil etme şansını yakaladık. Terme Pazar cami bizim için, Termeliler için gerçekten önemli bir eser inşallah uzun süre daha burada ayakta kalır. Arkadaşlarıma ve belgeselde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, aldığım ödülü de bizi destekleyen ailelerimize hediye ediyoruz.” dedi.

CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

BAŞKAN DEVECİ: CANLI DOSTU BELEDİYEYİZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Güncel

Teknoloji

Yukarı Çık