Ana Sayfa Eğitim Orta Karedeniz'in 8 üniversitesi güçlerini billeştirdi

Orta Karedeniz'in 8 üniversitesi güçlerini billeştirdi

Orta Karadeniz Üniversiteleri Akademik İşbirliği Platformu (OKÜP) İşbirliği Protokolü, Samsun’da Canik Başarı Üniversitesi’nde düzenlenen törenle imzalandı.

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2013 Cuma 12:29
Orta Karedeniz'in 8 üniversitesi güçlerini billeştirdi

Orta Karadeniz Üniversiteleri Akademik İşbirliği Platformu (OKÜP) İşbirliği Protokolü, Samsun’da Canik Başarı Üniversitesi’nde düzenlenen törenle imzalandı.

İmzalanan protokolle Orta Karadeniz’deki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Canik Başarı Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Amasya Üniversitesi ve Sinop olmak üzere 8 kurumun, üniversite-sanayi iş birliği projesi çerçevesinde ar-ge noktasında ortak çalışmasına zemin hazırlayacak.

Canik Başarı Üniversitesi Fehmi Yıldız Eğitim ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe 5 rektör, 3’de rektör yardımcısı katıldı. Açılış konuşması yapan ev sahibi olan Canik Başarı Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Canik Başarı Üniversitesi’nin 8 üniversite arasında en genci olmasına rağmen ev sahipliği yapma fırsatının kendilerine verilmesinden dolayı katkısı olanlara teşekkür etti. Söz konusu üniversitelerin rektörleriyle zaman zaman bir araya geldiklerini toplantılar yaptıklarını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yunus Bekdemir, bu birlikteliği OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ile birlikte yapılandırmaya götürüp bir platform oluşturmaya karar verdiklerini söyledi. Amaçlarının platform içerisindeki üniversitelerin sahip oldukları fiziki şartlar ve donanımların kullanılması noktasında bir sinerji oluşturmak olduğunu hatırlatan Bekdemir, "Tüm imkanlarımızı yapacağımız platform çerçevesinde merkez laboratuvarların kullanımında, araştırma merkezlerinin oluşturulmasında ve en önemlisi de bölgesel kalkınmada itici bir güç olacaktır." dedi.

İmzalanan protokol ile Orta Karadeniz Bölgesi’nde bulunan üniversitelerin güçlerini bileştireceklerini belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Üniversitelerimiz sadece gençlerimizi hayata hazırlayan kurumlar olarak varlığını sürdürmemeli. Bunu farklı alanlarda çalışmalar yapmak şeklinde ortaya koymalıdır. Üniversiteler bulundukları alanlarda kentin sorunlarına çözüm üreten ve kalkınmasında katkı verecek projelerinde üretilebildiği yerler olmalı. Bu anlamda bizim Samsun’da OMÜ ile birlikte yürüttüğümüz birçok çalışma var. Atılacak imzalarla birlikte yapılacak akademik işbirlikleri laboratuvarların ve araştırma merkezlerinin ortak kullanılması birçok üniversitenin kendi imkânları olmadığı için yapamadığı çalışmaları yapabilecek." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun OMÜ, Canik Başarı Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Amasya Üniversitesi ve Sinop Üniversitesi rektörleri protokolleri imzaladı. İmzaların atılmasının ardından aynı binada rektör ve akademisyenlerin de katıldığı akademik kurul toplantısı yapıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber