Ana Sayfa Güncel OMÜ'de bir grup öğrenci polisle çatıştı

OMÜ'de bir grup öğrenci polisle çatıştı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) karşıt görüşlü grupların ‘imza toplama’ sebebiyle başlayan kavgasına polis müdahale etti.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2013 Perşembe 16:55
OMÜ'de bir grup öğrenci polisle çatıştı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) karşıt görüşlü grupların ‘imza toplama’ sebebiyle başlayan kavgasına polis müdahale etti. Polisten kaçan öğrenciler, fakülte binasına kaçarak kapıları kilitledi. Öğrencilerin içerden polise sandalye masa atması üzerine polis, öğrencilere biber gazı ile müdahale etti. İçeriye atılan gazdan sınıflarda ders gören öğrenciler ile hocalar da etkilendi. Olaylarda 30 öğrenci gözaltına alındı.

Kurupelit Yerleşkesi'ndeki OMÜ Eğitim Fakültesi bahçesinde, üzerinde 'Anayasanın Türksüzleştirilmesine, teröre verilen tavize sessiz kalma, Türklük için bir imza da sen at' yazan stant açan öğrenciler, imza toplamaya başladı. Ülkü Ocakları'nın stant açmasına tepki gösteren sol görüşlü öğrenciler, stant çevresinde toplanarak eylem yapmaya başladı. Fakülte önünde üniversitesinin özel güvenliği ve çevik kuvvet polisi önlem almasına rağmen tartışmalar uzun süre devam etti. Gruplara dağılın uyarısında bulunan polise, standa saldıran öğrenci grubundan şişe, taş, sopa, sandalye ve masa atıldı. Bunun üzerine polis, gerekli uyarıları yaptıktan sonra öğrencilere müdahalede bulundu. Biber gazının da kullanıldığı müdahale sırasında kaçan öğrenciler, fakülte binasına saklanarak binanın kapısını kilitledi. 

Fakülte kafeteryasının camını kırarak içeriye biber gazı atan polisin müdahalesiyle öğrenciler, üst katlardaki sınıflara kaçıştı. Sınıflarda da polise direnen öğrenciler etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı. Yaklaşık 30 öğrencinin gözaltına alındığı müdahale sırasında derste bulunan öğrenciler ile öğretim üyeleri binadan tahliye edildi. Gazdan etkilenen ve baygınlık geçiren birçok öğrenci ile öğretim üyesi, ambulanslarla OMÜ Tıp Fakültesi acil servisine kaldırıldı. 

Olayın ardından okulun pencerelerinin tümü açılarak, gazın dağılması sağlandı. Alt kata inemeyen bazı öğrenciler ile öğretim üyeleri ise merdivenle binadan alındı. Polis, olayların büyümemesi için fakülte önünde geniş güvenlik önlemi aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber