Ana Sayfa Sağlık MR'da hastalar artık gürültü yerine müzik dinleyecek

MR'da hastalar artık gürültü yerine müzik dinleyecek

Ünlü müzik adamı Ozan Doğulu, beyin MR’ına girenlerin kâbusu haline gelen cihaz gürültüsünü, işlem boyunca dinlenebilecek bir müziğe çevirdi.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2013 Cuma 10:22
MR'da hastalar artık gürültü yerine müzik dinleyecek

Ünlü müzik adamı Ozan Doğulu, beyin MR’ına girenlerin kâbusu haline gelen cihaz gürültüsünü, işlem boyunca dinlenebilecek bir müziğe çevirdi. Böylece beyin MR’ına girecek hastaların hem stresi azaltılırken, hem de işlem esnasında kuru gürültü yerine müzik dinlemelerine imkan tanınıyor.

Medya satınalma ajansı Mindshare ve Alman Hastanesi’nin işbirliğiyle gerçekleşen proje, dünyada ilk kez ve yalnızca Alman Hastanesi’nde uygulanıyor. Hastalar, beyin MR’ları çekilirken çıkan gürültüyü, ünlü müzisyen Ozan Doğulu'nun üzerine çalışarak müzik haline getirdiği sesini dinliyor. Yavaş, orta ve hızlı olmak üzere 3 ayrı versiyonu bulunan aranje, beyin MR’ına giren hastaları cihazın rahatsız edici gürültüsünden kurtarıyor. Beyin MR’ı için MR cihazına alınan hastalar, kendilerine sunulan 3 müzik tarzından birini seçerek, işlem süresini sıkılmadan atlatıyorlar.

Kendisinin de birkaç kez MR’a girdiğini söyleyen Ozan Doğulu, söz konusu fikrin oluşmasını şöyle anlattı: “Kapalı bir ortamda dakikalarca, hem de kımıldamadan nasıl kalacağımı, o gürültüye nasıl katlanacağımı düşünüp kendi kendime stres yapardım. Müzik konusunda dünya görüşüne sahip bir Türk insanı olarak MR’da geçirdiğimiz süre zarfında gürültüden rahatsız olmamızı engellemek için, manyetik alanın yarattığı sesle senkronize şarkılar yaptım. İstediğiniz müzik türüne göre 3 alternatif seçebileceğiniz bu şarkılarla MR sırasında sizleri rahatsız eden bir uğultu yerine güzel notalar duyacaksınız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber