Ana Sayfa Güncel Miniklerden oluşan koro Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek (Özel)

Miniklerden oluşan koro Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek (Özel)

Uşak Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu, 85 kişilik miniklerden oluşan korosuyla, ülkemizi Avrupa'da temsil edecek.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 14:34
Miniklerden oluşan koro Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek (Özel)
Uşak'ta geçtiğimiz yıl, sanatsal faaliyetler kategorisinde il birincisi olarak kayıtlara geçen Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu, bu kez uluslararası bir platformda ülkemizi temsil edecek. Murat Şahintürk öncülüğünde kurulan ve ilk konserlerinin ardından büyük yankı uyandıran, minik seslerden oluşan 85 kişilik dev koro, bu kez de uluslararası bir arenada Türkiye'yi temsil edecek. Avrupa'nın çeşitli bölgelerinden 41 ülkenin katılacağı schoolovision yarışmasına Türkiye adına katılacak olan Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu, Türkiye'nin adını minik sesleriyle dünyaya duyuracak. 'E-twinnig- Avrupa Okul Ortaklıkları Ağı' adı altında yürütülen 'schoolovision' projesi, Eurovision şarkı yarışmasının okullara uyarlanmış hali. Katılımcı her ülkenin belirlemiş olduğu bir şarkıya, öğrencileriyle birlikte çekeceği klip schoolovision.eu internet adresinde ve eTwinning portalında oylanacak. Video konferans yoluyla canlı olarak yapılacak oylamada, ülkelerin vereceği oylarla tıpkı Eurovision'da olduğu gibi derecelendirme yapılacak.

Farklı kültürlerden öğrencileri birleştirmeyi amaçladıklarını belirten okulun İngilizce Öğretmeni Tülay Bozkurt, geçmişi başarılarla dolu bir korolarının olduğunu, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konser verdiklerini, Türkiye ikinciliklerinin bulunduğunu aktardı. Bozkurt, "Müzik öğretmenimiz Murat Şahintürk eğitiminde. Bu projede amacımız öğrencilerimize müzikle birlikte İngilizceyi sevdirmek, onları farklı kültürlerde birleştirmek, onlara farklı dünyaların kapılarını açmaktır." dedi.

Çekilen kliplerin 6 Mayıs'ta canlı olarak oylamaya sunulacağını bilgisini aktaran Bozkurt, yarışmada kullanılan şarkının Mahmut Sözer'e ait olduğunu belirtti. Bozkurt, 'Olur Bu Dünya Çocuklara Saray' isimli şarkının seçilmesini ise "Bu şarkı aslında ırk, dil, din ayrımı yapmadan bütün dünya çocuklarını kucaklayan bir şarkı. Bütün çocukların mutlu oldukları sürece, önlerine güzel hedefler konulduğu sürece yaşanılacak bir dünya olduğunu kanıtlayan ve onlara bunu ispatlamak isteyen bir şarkı." diye değerlendirdi.

KORA DAHA ÖNCE TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

Koronun 2013 yılında kurulduğunu ifade eden Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu'nun Müzik Öğretmeni Murat Şahintürk de "85 kişiden oluşan çiçeklerimiz onlar bizim, çocuklarımız. Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu'na gelmemle birlikte, çocuklarımızla 2014 yılında yaptığımız ilk koro çalışmasında, İstanbul'da TRT'nin düzenlemiş olduğu ve 36 okulun katıldığı 'Korolar Buluşuyor' yarışmasında, Türkiye ikincisi oldular." şeklinde konuştu.

TRT tarafından düzenlenen yarışmaya katılan tek devlet okulu olduklarını vurgulayan Şahintürk, "Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin en iyi orkestrası olan İzmir Senfoni Orkestrası ile Uşak'ta muhteşem bir konsere daha imza attık. Senfoni Orkestrası, biz hayatımızda böyle bir koro görmedik, çok başarılı dediler ve bizi İzmir'e davet ettiler. Orada da bir konsere imza atacağız. Bu da bizim için büyük bir mutluluk oldu." diye konuştu.

Üçüncü konserlerini Afyon'da, bin kişilik kongre salonunda, Devlet Konservatuvarı'nda vereceklerini söyleyen Şahintürk, Ahilik haftası etkinlikleri de dahil olmak üzere pek çok alanda çalışma yaptıklarını, tasavvuf müziği, ilahi, dini müzik alanlarında da çocuklardan oluşan bir koro kuracaklarını, Türkiye'de bu alanda bir boşluk bulunduğunu söyledi.

EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASININ OKULLARDAKİ HALİ

Bu yıl 8.'si düzenlenecek olan yarışma hakkında bilgi aktaran, e-twining Avrupa Okul Ortaklıkları Programının Uşak İl Koordinatörü Buğra İnal, e-twining programının Brüksel merkezli olduğunu ve tüm Avrupa ülkelerinde, eğitim bakanlıkları seviyesinde yürütüldüğünü söyledi. İnal, "Milli eğitim müdürlüğü olarak tüm okullarımızın birer projeyle hem kendilerini hem de ülkemizi temsil etmesi için çaba gösteriyoruz. Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu, bu kapsamda schoolovision isimli bir proje başlattılar ve bu projenin bir ortağı olmak suretiyle eurovision şarkı yarışmasının okullarda yürütülmesiyle alakalı proje ortaya koyuyorlar." dedi.<a href='https://www.cihan.com.tr/tr/usak-bedriye-ortaokulu-kadir-uysal-ortaokulu-avrupa-temsil-schoolovision-yarismasi-murat-sahinturk-tulay-bozkurt-mahmut-sozer-bugra-inal-2055037.htm' style='visibility:hidden; display:none;'>Cihan</a> CİHAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

SON DAKİKA DEPREMLER

Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık