Ana Sayfa Güncel "Minibüsler toplu ulaşım aracı değil, hepsi kalkacak"

"Minibüsler toplu ulaşım aracı değil, hepsi kalkacak"

Samsun Büyükşehir Genel Sekreteri Kenan Şara, minibüslerin toplu ulaşım aracı olmadığını belirterek, başta Atakum, Atakent-Fakülte olmak üzere zamanla hepsinin kalkacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2013 Salı 17:33

Samsun Büyükşehir Genel Sekreteri Kenan Şara, minibüslerin toplu ulaşım aracı olmadığını belirterek, başta Atakum, Atakent-Fakülte olmak üzere zamanla hepsinin kalkacağını söyledi. Dünyada minibüslerle yapılan toplu ulaşım yöntemi olmadığını belirten Şara, minibüslerin otobüse dönüşeceğine inandığını kaydetti.

Hafif raylı sistem projesi hizmete girdikten sonra minibüs hatlarının güzergahlarını yeniden düzenleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, minibüs esnafı ile mahkemelik olmuştu. Büyük kavgaların yaşandığı olaylarda minibüsçüler, belediyenin ‘Otobüsleşin, pastayı siz alın’ çağrısını değerlendiremeyince Büyükşehir Belediyesi yeni otobüsler alarak, Atakum-Atakent-Fakülte güzergahına koyduktan sonra raylı sisteme dikey yönde yeni hatlar da açtı. Ancak yolcu kapasitesi büyük oranda azalsa da minibüs esnafı da çalışmaya devam ediyor.

Minibüsçülerin durumu ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, minibüslerin toplu ulaşım araçlarından biri olmadığını söyledi. Avrupa’da ve dünyada böyle bir ulaşım şekli bulunmadığını dile getiren Genel Sekreter Şara, minibüs esnafının ‘otobüsleşin’ çağrılarına uymadıklarını belirtti. Şara, “Otobüsleşin ve raylı sisteme yolcu taşıyın, bu taşımacılığın hepsini siz yapın dedik. Biz belediye olarak 'bu işin içinde olmak istemiyoruz, bütün pasta sizin olsun' dedik. Otobüsleşmeleri demek şirketleşmeleri anlamına geliyordu. Bunu beceremediler, yapamadılar. Atatürk Bulvarı’ndan da raylı sisteme rekabet etmeyecek şekilde yolcu taşıyın ama tek şartımız var otobüsleşin ve şirketleşin. Artık dünyadaki konsepte böyle. Ferdi taşımacılık yok, şirketleşerek bu işlerin yapılması gerekiyor. Aslında arkadaşlarımız bizimle konuşurken bizlerin haklı olduğunu kendileri de söylüyorlar ama şirketleşmek istemiyorlar. Şu anda herkesin bir direksiyonu var, şirkete gittikleri zaman bir direksiyonu olmayacak ve şirketin ortak olacak. Bu da alışkın oldukları düzene uymuyor ve bir türlü buna uymuyorlar." diye konuştu.

Minibüslerin özellikle Atatürk Bulvarı’nda yolcu kapmak için trafik akışını olumsuz etkilediğini dikkat çeken Genel Sekreter Kenan Şara, “Minibüsler bunun için bazı yolculara daha avantajlı geliyor. Vatandaş diyor ki ”İstediğim yerde beni alıyor, istediğim yer de duruyor. Bu benim için iyi bir imkândır.” Ama bunun başkalarının haklarını gasp ettiğini algılayamıyor. Çünkü doğuştan beri böyle görmüş de onun için. Zaman içinde birlikte göreceğiz. Biz minibüs esnafının da otobüsleşeceğine inanıyoruz. Minibüsler biz istesek de istemesek de kalkacak. Şehir içindeki numaralı dolmuş hatlarına da zamanla bu uygulama yansıyacak.” şeklinde konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE KONUTLAR SAĞLIKLI HALE GELECEK”

Kentsel dönüşüm projelerine de değinen Şara, “Çay, Zeytinlik, Hastane Başı, Kadıköy, Kıran ve cezaevi mahalleleri ile Canik’teki Yılanlıdere bölgelerini içeren yerleşim yerlerinin planlarını yapıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiklerini açıkladı. Bakanlığın kendilerinden bir takım bilgiler istediğini belirten Şara, “Onları da tamamlayıp gönderdiğimizde bu alanlardaki sağlıksız yapılanmalar sağlıklı hale dönecek. İnsanlarımız bir şeyi görmeden, tutmadan inanmıyor. İnsanlarımız değişim ve dönüşüm denildiği zaman korkuyor ama kendi yararlarına olduğunu gördüklerinde de projeye sahip çıkıyorlar.” ifadelerini kullandı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber