Ana Sayfa Güncel Mimarlar Odası, dereyatağı konusunda uyardı

Mimarlar Odası, dereyatağı konusunda uyardı

Samsun’un İlkadım ilçesi Çay Mahallesi Mert Irmağı kenarına Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılması planlanan 430 daireli toplu konut projesi için 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2013 Perşembe 16:47
Mimarlar Odası, dereyatağı konusunda uyardı

Samsun’un İlkadım ilçesi Çay Mahallesi Mert Irmağı kenarına Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılması planlanan 430 daireli toplu konut projesi için 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, söz konusu alanın dere yatağı olduğunu ve yeşil olan olarak kalması gerektiğini söyledi.

Çay Mahallesi'nde uygulanması planlanan kentsel dönüşüm projesi için söz konusu yerdeki evler geçtiğimiz yıllarda kamulaştırılarak yıkılmıştı. TOKİ’nin 22 bin 873 metrekare alanda yapacağı 430 adet daireli toplu konut projesi için ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir.' kararı verdi.

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, Mert Irmağı kenarında yer alan Çay Mahallesi'nin dere yatağı olduğunu belirterek “Geçtiğimiz sene Samsun’da bir sel felaketi meydana geldi ve 16 vatandaşımız hayatını kaybetti. 5 vatandaşımız, Mert Irmağı'nın taşması sonucu ırmak kenarına TOKİ tarafından yapılan konutlarda boğularak yaşamını yitirdi. Mimarlar Odası olarak dere yatağına konut yapılmasına karşıyız. Mert Irmağı kenarında yer alan Çay Mahallesi dere yatağı içerisinde yer aldığı için buraya konut yapılması riskli. Biz söz konusu alanın yeşil alan olarak kalmasını öneriyoruz." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber