Ana Sayfa Gündem "Memurun giydiğine değil, yaptığına bakmak lazım”

"Memurun giydiğine değil, yaptığına bakmak lazım”

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, öğrencilere getirilen kıyafet serbestliğinin memurlara da getirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2013 Perşembe 22:57

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, öğrencilere getirilen kıyafet serbestliğinin memurlara da getirilmesi gerektiğini söyledi. Gündoğdu, “Kadınlar başbakanı seçiyor ama ne giyeceğini seçemiyor. Dolayısıyla Batı'da olduğu gibi kadının erkeğin ne giydiğine değil ne yaptığına, devlet memurunun iş tanımına bakan bir devlete ihtiyaç var.” dedi.

Eğitim Bir-Sen tarafından ‘Medeniyet Davamız ve Demokrasi Mücadelemiz’ konulu konferans için Samsun’a gelen Gündoğdu, program öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. ‘İstanbul’da bir öğretmenin serbest kıyafetle derse girmesinden dolayı hakkında soruşturma açıldığının hatırlatılması üzerine Gündoğmuş, memurların kıyafetlerine göre değil yaptıkları işlere göre değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Memur-Sen olarak kamuda, devlet dairesinde ve Meclis'te, üniversitelerde başörtüsünün serbest olması için bir kampanya başlattıklarını hatırlatan Gündoğmuş, “Bir taraftan da Milli Eğitim Bakanlığı, kendi uhdesinde olan öğrencilerle ilgili bir yönetmelik değişikliği yaptı. Esasen yönetmelik değişikliğini değerlendirmek lazım. Bardağın yarısı doldu. Ama diğer yarısı halen boş. Bardağın haricinde de çoktan doldurulması gereken kamu çalışanlarına yönelik de bir boşluk var. Öğrenciler için yarısı doldu diyorum. Çünkü imam hatip öğrencilerinin yarısı isterse örtebilecek, siyer ve Kur'an-ı Kerim derslerinde de isterse örtebilecek. Bu yarısının dolmuş hali, derse ve okula özgürlüğü öne çıkarıyor. Yani imam hatip lisesinde okuyan bir kız öğrenci, lise ikide ticaret lisesine geçiş yaptığında bu özgürlüğü orada yok. Yani özgürlük okula ve dersedir, bireye değil. Kaldı ki imam hatip liselerinde öğrenciye istersen başını örtmeyebilirsin tercihi sunuluyor ama diğer okullarda bu tercih sunulmuyor. İmam hatip liselerinde bu tercih yönetmelikle sağlandı, teşekkür ediyoruz, eksik tamamlanması lazım.” şeklinde konuştu.

“1930 yılında kadına seçme hakkı tanımışız. Yıl 1934 seçilme hakkı tanımışız, yıl 2012 kadın hala ne giyeceğini seçme hakkına sahip değil. Başörtü yasağı devam ediyor. Başbakanı seçiyor ama ne giyeceğini seçemiyor. Dolayısıyla Batı'da olduğu gibi kadının erkeğin ne giydiğine değil ne yaptığına, devlet memurunun iş tanımına bakan bir devlete ihtiyaç var.” diyen Gündoğmuş, “Burada başörtünün devlet dairelerinde ve okullarda serbest olmasını isterken biz kravat serbestliğini konuşmaya bile gerek duymuyoruz. Çünkü kravat mecburiyeti de bir dayatmadır. Bıyıklarınızı üstten almayacaksınız suç; fauller kemiğe kadar uzanmayacak suç gibi ucube yaklaşımlarla toplum mühendisliği dayatmak yanlıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Başkan Gündoğmuş, “Buradan hükümete ve Sayın Başbakan’a çağrımız, başta başörtüsü olmak üzere okullarda kılık kıyafet serbestliğine geçmek lazım. Okullarla birlikte bütün devlet dairelerini kuşatması lazım. İmam hatip liselerinde derse giren öğrenciye başörtüsü serbest ama öğretmene değil. Başörtünün öğrenciye serbest olduğu yerde öğretmenin sivil kıyafet giymesi yasak. Bu adımların acilen atılmasını bekliyoruz.” şeklinde çağrıda bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber