Ana Sayfa Güncel Mehmetçik'e karşı domdom kurşunu kullanılmş

Mehmetçik'e karşı domdom kurşunu kullanılmş

Dünyanın en kanlı savaşlarından birisi olarak tarihe geçen Çanakkale’de işgalci güçlerin uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına aldığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2013 Cumartesi 13:27
Mehmetçik'e karşı domdom kurşunu kullanılmş

Dünyanın en kanlı savaşlarından birisi olarak tarihe geçen Çanakkale’de işgalci güçlerin uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına aldığı ortaya çıktı. İngiliz ve Fransızlar, Mehmetçik'in olağanüstü gösterdiği direnci kırmak için 1899 Lahey Sözleşmesi'nde kullanılması yasaklanan domdom kurşunu ve boğucu gazları kullanmaktan çekinmemiş.

Başbakanlık Devlet Arşivler Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Osmanlı Belgelerinde Çanakkale Muharebeleri’ isimli iki ciltlik eser, Çanakkale Muhaberelerinde yaşanan hukuksuzlukları gözler önüne seriyor. Çanakkale Zaferi'nin 90. yıldönümü münasebetiyle hazırlanan kitapta 265 belgenin transkripsiyonları yer alıyor. Kitapta, savaş esnasında cereyan eden olayları ve yaşanan savaşı en ince teferruatına kadar aydınlatıyor. Kitapta belgelerin fotokopileri ve çevirileri yer alıyor. Bunun yanında yaralı ve değişik fotoğraflarla, haritalar, savaşı izleyen gazetecilere verilen belge ve referanslar da bulunuyor. Çoğunlukla cephe ve karakollardan, düşman birliklerinin hareketini merkeze duyuran belgeler gizli ve acele anlamına gelen "Gayet musta'cel ve mahrem", "Mahrem ve mahsus" şerhleri düşülerek gönderilmiş.
İngilizlerin domdom kurşunu kullandıklarına dair belge Başkumandan vekili Enver mührü ile Hariciye Nezaret-i Celilesi'ne şu şekilde rapor ediliyor: "Çanakkale Boğazında mecruh olup Tekfurdağı Hastahanesi'nde yatırılan bir Osmanlı neferinin bacağından çıkarılan ve İngilizler tarafından isti'mal edilen domdom kurşunu parçalarıyla üçünün alınan iki kıt'a fotoğrafları leffen arz ve taktim kılınır. Ol babta emr u ferman hazret-i veliyyü'l-emrindir. 20 Mayıs 1915" Gönderilen raporla yaralardan çıkan domdom kurşunlarının fotoğrafları da yer alıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber