Ana Sayfa Ekonomi “Küçük küçük sermayelerle iş yapma devri sona erdi"

“Küçük küçük sermayelerle iş yapma devri sona erdi"

KASİF Başkanı Osman Reis, KASİF olarak temel gayelerinin üyesi oldukları TUSKON’un önderliğinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle, esnafın tüccar, sanayicilerin ise uluslar arası piyasalarda top koşturan birer oyunca haline gelmesine katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Küçük küçük sermayelerle iş yapma devri sona erdi. Artık küçük olsun benim olsun mantığıyla hareket eden işletmelerin yaşama şansı kalmadı" dedi.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 14:22
“Küçük küçük sermayelerle iş yapma devri sona erdi

Geleceğimizi ‘net bilgi’  kurtaracak

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF), Merzifon Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) ve Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Önşartı; İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık’ konulu konferans Merzifon’da yapıldı.

Dünya Gazetesi Yazarı ve Yönetim Danışmanı Dr. Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldığı ve Akif Gülle Kültür Merkezinde düzenlenen konferansı Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim, Merzifon  Belediye Başkan Yardımcısı İskender Doğru, Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Altınay  ve çok sayıda işadamı, sanayici ve esnaf dinledi.

Dr. Rüştü Bozkurt Merzifon’daki konferansta Anadolu’nun çok merkezi bir yerinde bulunan Merzifon’un tarihi birikimlerine son yıllarda deneyler eklediğini açıkladı. Merzifon OSB’sinde ciddi sanayi kuruluşlarının oluştuğunu bu kuruluşların uluslar arası deneyim ve birikimler kazandığını anlatan bozkurt, 2Ülkemiz insanı geleceği inşa edecek yeni bilgiler, yeni açılımlar tartışma alışkanlığını mutlaka kırmalıdır. Alışkanlıklar en büyük afyonumuzdur. Geçmişte olup bitenleri ne kadar yoğunluğuna ve derinliğine tartışırsak tartışalım bizim maddi ve kültürel zenginliğimizi arttırmada çok fazla katkısı olmayacaktır. Hep birlikte yeni şeyle söylemek yeni hedefler belirlemek, yeni metotlar geliştirmek yeni bakış açılarıyla üretimlerimizi nicelik ve nitelik olarak arttırmak zorundayız” dedi.

Kasaba kültürü tuzağına düşmeyelim

 

Bozkurt, dünyanın bundan 10 yıl önceki dünya olmadığını her şeyin çok hızlı değiştiğini dünyada olup bitenleri okumanın zorlaştığını ama Türkiye’nin muazzam girişimci enerjisiyle dünyanın her yerinde hayat hakkı arama aşamasına geldiğini bu nedenle birbirimizi anlamaya dönük siyaset ve toplumsal tartışma dili oluşturmak zorunda olduğumuzu belirterek, “ Eğer geleceğe sağlıklı adımlarla yürümek istiyorsak ortak değerlerimizi, ortak irademizi, ortak yararlarımızı, ortak projelerimizi ve ortak kurumlarımızı hızla hayata taşımak zorundayız. Bugün ki çok küçük işletme yapısıyla, küçük olsun benim olsun kasaba kültürü anlayışıyla bir yere varmamız mümkün değil. İşbirlikleri ve ortaklıklarla rekabet edebilir ölçekte iş yerleri gerçekleştirmek o işyerlerini rekabet edebilir teknolojilerle donatmak ve işlerimizi değişen dünyanın yeni fırsat ve tehlikelerine göre yönetmek zorundayız. Bütün bunları yapmanın kolay olmadığını biliyorum ama 50 yıllık gözlemlerim ve deneyimlerim bana ülkemiz insanın bu zorlukları aşabileceğini söyletiyor. Hepimiz dengeli bir özgüvenle zoru başarma iddiasının peşinde olmalıyız. Hepimiz ülkemizin insanına diğer gelişmiş ülkelerin refahını getirecek üretimi sevda haline getirip peşinde koşmalıyız. Yakın coğrafyamızdaki bir şairin dediği gibi ‘Düşmemişsen bir sevdanın peşine/düşman olur kendi özüne’ diyerek sözlerini tamamladı.

 

Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim de konferans sonunda yaptığı değerlendirmede, “Bu konferansı düzenleyen MESİAD Başkanı Hayati Erkek’e ve diğer katkı yapanlara gerçekten teşekkür ediyorum. Hem akademik ve entelektüel arka planı olan hem de saha araştırmalarıyla bizim kendimize özgü sorunlarımızı ve çözümlerli somut örn gereklerle aktaran böyle bir değerlendirmenin ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Burada hepimiz hem yeni gelişmeler hakkında bilgi sahibi olduk hem de geçmişten bugüne getirdiğimiz yanlış algıları ve saplantılarımızı sorgulamanı gereğini kavrama şansına eriştik. İnanıyorum ki böyle toplantıları sürdürürsek dünyayı okumamız, anlamamız gerekli tedbirleri alarak hedeflerimize ulaşmamız daha kolay olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Konferansın açış konuşmasını yapan TUSKON Başkan Yardımcısı ve KASİF Başkanı Osman Reis, KASİF olarak temel gayelerinin üyesi oldukları TUSKON’un önderliğinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle, esnafın tüccar, sanayicilerin ise uluslar arası piyasalarda top koşturan birer oyunca haline gelmesine katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Küçük küçük sermayelerle iş yapma devri sona erdi. Artık küçük olsun benim olsun mantığıyla hareket eden işletmelerin yaşama şansı kalmadı. Bu nedenle, “Ortağın mı var derdin var”, “Ortak atın beli kırık olur”, “ortak eve gelin gidilmez” gibi sözlerin son kullanma tarihi çoktan geçti. Hem bu sözlere, geçmişte yapılan hataların zihnimize vurduğu kelepçelere neden takılıp kalalım. Bakınız bizi yoktan var eden Yüce Allah (cc) "Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim." buyruğu ile ortaklığın önemine işaret ediyor. O zaman biz de üzerimize düşeni yapmalı, artık “birlikten dirlik doğar”, “bir elin nesi var, iki elin sesi var” gibi atasözlerine hayat kazandırmalı, gençlerimize örnek işletmeler bırakmalıyız. Ortaklığın hiç kolay bir iş olmadığını biliyorum, siz de biliyorsunuz. Ama zoru başarmak için buradayız” dedi.

MESİAD Başkanı Hayati Erkek de yaptığı konuşmada,  dünyanın, ticarî, siyasî, kültürel vb. alanlarda, süratle büyük ölçekli olmanın geçerli olduğu bir döneme doğru kaydığını söyleyerek, “ Büyük ölçekli işleri de büyük ve güçlü işletmeler yapabilmektedir. Bunun sonucunda da küçük işletmeler hızla yok olmakta, büyük işletmeler ise varlıklarını sürdürmektedirler. Böyle bir ortamda işletmelerin rekabet edebilmeleri için güçlerini bir araya getirerek işbirliklerine gitmeleri zorunlu hale gelmiştir” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber