Ana Sayfa Ekonomi Köpeklerde Tasma Seçimi ve Kullanımı

Köpeklerde Tasma Seçimi ve Kullanımı

Tasma seçimi, köpek eğitiminde ve güvenliğinde oldukça önemli bir konudur.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2016 Salı 16:39
Köpeklerde Tasma Seçimi ve Kullanımı

Köpek tasmaları köpeğin beden yapısı, ırkı ve aktivitelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Köpeğe uyum göstermeyen bir tasma, onun fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

 Piyasada köpekler için eğitimde, tuvalet ihtiyacında, yürüyüşte kullanılabilecek farklı tasma çeşitleri bulunmaktadır. Bir köpeğin her durum için ayrı bir tasmasının olması gerekir. Tasma genişliği ve tasma malzemesi köpeğin beden yapısına göre karar verilebilecek faktörlerdir. Kayış uzunluğuna ise gezdirmede ve eğitimde dikkat edilmelidir.

 Tasma eğitimi

 Eğer yavru köpek sahiplendiyseniz, aşıları tamamlanmadan dışarı çıkaramayacağınız için tasma alışverişinde acele etmenize gerek yok. Yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz ya da yavru köpeğinizin tasma eğitimine başlaması gerektiğini düşünüyorsanız, ilk eğitim evde başlayabilir. Tasmayı 10 dakikaya kadar takılı tutup çıkarabilirsiniz. Boynunda bir cisim olduğuna alışması için bu süre yeterli olacaktır. Sonrasında tasma ile ev içinde kısa yürüyüşler yaparak size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Sizinle yürümeye başladığında ödül maması ile ödüllendirebilirsiniz.

 Eğitilmiş bir köpeğin tasma eşliğinde önünüzde ya da arkanızda yürümemesi, yanınızda size eşlik etmesi gerekir.

 Doğru tasma seçimi

 Köpeğinizin beden yapısı, ırkı ve eğitim düzeyi sizi doğru tasma seçimine yönlendirecektir. Tasmanın köpeğinizin canını acıtmayacak formda olması gerekir. Tasmanın ölçüsü boynunu sıkmayacak ya da bol durmayacak uzunlukta olmalıdır. Köpeğiniz kısa boyunlu, baş ve boyun ölçüsü fazla olan bir ırksa ince genişlikte bir tasma kullanabilirsiniz. Orta genişlikte bir tasmayı orta ve büyük boy köpeklerde, kalın bir tasma ise uzun ince boyunlu ve boyunla baş genişliği arasında fazla bir ark olmayan köpeklerde kullanılabilir. İnce boyunlu köpeklerin boyunları aynı zamanda çok hassastır. Bu nedenle yürüyüşlerde göğüs tasması gibi gövdeden destekli bir ürün kullanmak daha doğru bir seçim olacaktır.

 Köpeğinizin tasmasına, kaybolma durumlarına karşı isimlik takmayı unutmayın.

 Köpeğinizin ihtiyacı olan tüm malzemeleri ve tasma çeşitlerini sanal pet shop mağazası petza.com.tr adresinden bulabilirsiniz. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler