Ana Sayfa Politika Kılıçdaroğlu: Kararlara yargılama yolu açılmalı

Kılıçdaroğlu: Kararlara yargılama yolu açılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin 2005 yılından beri verdiği kararlar için yeniden yargılama yolunun açılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Özel yetkili mahkemeler tamamen kaldırılmalıdır. Kaldırıldı deniyor ancak külliyen aldatmaca. Özel yetkili mahkemelerin olduğu ülkede kimse demokrasiden özgürlüklerden bahsedemez. " dedi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2013 Cuma 15:20
Kılıçdaroğlu: Kararlara yargılama yolu açılmalı

İSTANBUL (CİHAN)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin 2005 yılından beri verdiği kararlar için yeniden yargılama yolunun açılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Özel yetkili mahkemeler tamamen kaldırılmalıdır. Kaldırıldı deniyor ancak külliyen aldatmaca. Özel yetkili mahkemelerin olduğu ülkede kimse demokrasiden özgürlüklerden bahsedemez. " dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da gazetelerin gelen yayın yönetmenleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Çözüm sürecine ilişkin CHP'nin tutumunu ve kaygılarını dile getiren Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin konularda da değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında AK Parti hükümetini ve Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Demokrasimizde hiç kimsenin kabul etmediği bir lider sultası var. Lider sultasının tehlikesi lideri güçlü kılar, yasama organını yürütmenin unsuru haline getirir. Eğer milletin vekilleri 'benim işlevim el kaldırıp indirmektir' diyorsa milletin vekillerini millet seçmiyor lider seçiyordur. Gelin değiştirelim bunu. Siyasi Partiler Yasası'nı değiştirelim. Niye değiştirmiyoruz? Biz hazırız gelin değiştirelim. Düşünceyi ifade ve inanç özgürlüğünü güvence altına alalım. Kim nerede ibadet etmiyorsa gitsin yapsın. Kalıcı barış olsun." şeklinde konuştu.

Konuşmasında toplantı, gösteri ve örgütlenme özgürlüğünün olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Toplantı ve örgütlenme gösteri özgürlüğü bir haktır. Bu hak Türkiye'de kullanılmıyor. Hak kısıtlanıyor. Hakların kısıtlandığı ülkede demokrasiyi barışı getiremezsiniz. Demokrasinin önündeki engelleri kaldıralım. Yasakları getiren kim? 12 eEylül rejimi. Kaldırması gereken biziz ama kaldırmıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de basının da hür olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Basın hürdür ve sansür edilemez . Eğer bir ülkede basın özgür değilse en büyük tehlikedir, halkın haber alma hakları kısıtlanıyordur. Ben şunu önerdim: Basın özgürlüğünü sağlayacak bütün hakları verelim. Siyasi parti liderleri de halkın önünde medyaya müdahale etmeyeceğiz diye güvence versin. Başbakan'ın isteği ile köşe yazarının işine son mu verilir arkadaşlar. Bir gazeteci gidip siz bize kimi öneriyorsunuz diye sorabilir mi?"

Türkiye'de özel yetkili mahkemelerin verdiği kararları tartışılır bulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlarla ilgili yeniden yargılama yolunun açılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Özel yetkili mahkemeler demokrasinin bir kamburudur ve kaldırılmalıdır. Kaldırıldı deniyor ama tümüyle bir aldatmaca. Özel yetkili mahkemelerin olduğu ülkede kimse demokrasiden özgürlüklerden bahsedemez. Ayrıca bir önerimiz var. 2005 yılından beri özel yetkili mahkemelerin verdikleri kararlar için yeniden yargılama yolu açılmalıdır. O mahkemelerin verdiği karalara rağbet edilmemelidir. "

Faili meçhul cinayetlerle ilgili Meclis'te önerge verdiklerini ancak AK Partili milletvekillerinin karşı çıktığını anlatan Kılıçdaroğlu, " Faili meçhuller utançtır demokrasi açısından. 8 kez faili meçhullerin araştırılması için önerge verdik. 8 kez AKP milletvekili tarafından reddedildi. Faili meçhullerden zaman aşımını kaldıralım. Gizli tanık ve yasa dışı dinlemelerin de kaldırılması lazım." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber