Ana Sayfa Politika Kılıçdaroğlu: 23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular

Kılıçdaroğlu: 23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meşru bir hükümetimiz vardı. Sayın Davutoğlu 23 milyon oy alarak Ankara'ya geldi.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2016 Cumartesi 15:47
Kılıçdaroğlu: 23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular

 Anayasaya, yasalara, geleneklerimize uygun olarak başbakanlık koltuğuna oturdu. Ne oldu da sayın Davutoğlu kapının önüne konuldu? Hangi demokratik kuralın gereği yapıldı, hangi anayasal ölçülerin içinde yapıldı? Bunlar daha düne kadar milli irade demiyorlar mıydı? 23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular." dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen belediye başkanları toplantısında konuştu.

Gazeteci Can Dündar'a adliye önünde silahlı saldırı girişimine değinen Kılıçdaroğlu, "Adalet sarayı önünde oluyor bunlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Soru şu; Türkiye'yi bu hale kim getirdi? Türkiye'yi kimler yönetiyor? Kimin azmettirdiğini biliyoruz. Devletin tepesinde kin söylemleri olmaz. Devletin tepesinde intikam söylemleri olursa o ülke abad olmaz. Böyle bir tabloyu Türkiye hak etmiyor. Asla doğru bulmuyoruz." diye konuştu.

CİHAN

Kılıçdaroğlu, "Bu olaydan birkaç ay önce bir mafya lideri çıktı, Rize'de miting düzenledi. 'Oluk gibi kan akacak' dedi. Tutuklandı mı, gözaltına alındı mı? Hayır! El üstünde tutuldu mu? Evet! Nasıl bir ülke burası?" diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun olağanüstü kongre kararını da eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Meşru bir hükümetimiz vardı. Sayın Davutoğlu 23 milyon oy alarak Ankara'ya geldi. Anayasaya, yasalara, geleneklerimize uygun olarak başbakanlık koltuğuna oturdu. Ne oldu da sayın Davutoğlu kapının önüne konuldu? Hangi demokratik kuralın gereği yapıldı, hangi anayasal ölçülerin içinde yapıldı? Bunlar daha düne kadar milli irade demiyorlar mıydı? 23 milyon kişinin iradesini kapının önüne koydular. Kim yaptı bunu; bir kişi... Şimdi ben o 23 milyon vatandaşa sesleniyorum; senin oylarının bir kişinin gözünde sadece kocaman bir sıfırdır. Sen inanarak sandığa gittin, kendi genel başkanını seçtin. Onun başbakan olmasını istedin. Ama bir kişi çıktı senin iradeni sıfırladı, senin seçtiğin başbakanı kapının önüne koydu."

Davutoğlu'nun bu karara direnmesi gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Demokrasi adına, kendisine oy veren 23 milyon kişi adına direnmeliydi. 'Beni sen seçmedin, 23 milyon kişi seçti' demeliydin." dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki kavgaya da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Buradan açıkça ifade edeyim. O kavgayı çıkaranlar Recep Tayyip Erdoğan'ın yandaşlarıdır. Talimat almışlar; kavga çıkarın ki ben Meclis'i yıpratayım. Ama hiç kimse unutmasın, o Meclis'te Kuvay-ı Milliyeci CHP var."

Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne yönelik sözlerini de eleştiren Kılıdçaroğlu, şöyle devam etti: "Sanki bunlar yetmiyormuş gibi sıra geldi Avrupa Birliği'ne... Bütün komşularımızla kavga ettik. Vize çıkacak, dün başlamış yine 'ne vizesi, sizin istediklerinizi mi yapacağız' diyor. 1963 yılında Ankara Anlaşması imzalandı. Elbette ki vatandaşlar vizesiz Avrupa'ya girsin. Efendim 'Onların şartlarını kabul etmiyoruz'. Ee niye gidip imza attın? Avrupa Birliği'nin şartlarına uymayacaksan seni nasıl üye yapacak? Medeni dünyanın parçası olmak istiyorsan o kurallara uyacaksın. 'Ben kurallara uymam' diyor. Kimin adına söylüyorsun? Milletin adına söylüyorsan yanlış söylüyorsun. Bu millet medeni bir dünyanın parçası olmak istiyor, Ortadoğu bataklığını bir parçası olmak istemiyor."

Dokunulmazlık tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, "TBMM'de dokunulmazlık tiyatrosu oynanıyor. Nasıl yapacaksın anayasayı değiştireceğiz. Bir kişinin dokunulmazlığını kaldırmak istiyorsanız indir dosyasını aşağı, 10 dakikada dokunulmazlığı kalkar. Anayasa değişikliğine gerek yok. Meclis çoğunluğu AK Parti elinde, istediği kişinin dokunulmazlığını 2 saat içinde kaldırır. Şimdi anayasa değişikliği diyor. Neden kaldırmıyorsun? Vatandaşa gidiyorlar 'terör örgütüne yardım ve yataklık yapanların dokunulmazlığını kaldıracağız' diyorlar. Kaldırın, niye kaldırmıyorsunuz, biz de destek veriyoruz." şeklinde konuştu.

Vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Bu dokunulmazlık tiyatrosuna inanmayın! Yanlış yapıyorlar. Kimin dokunulmazlığı kaldırmak istiyorsan getir, Meclis'ten geçir, biz de destek verelim. Ama getirmiyorlar, milleti kandırmak istiyorlar." ifadesini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık