Ana Sayfa Ekonomi Kavkaz Demiryolu Hattı, ilin lojistik gücünü artıracak

Kavkaz Demiryolu Hattı, ilin lojistik gücünü artıracak

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan STSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın resmi açılışını yaptığı Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı’nın ihracat rakamlarını olumlu yönde etkileyeceğini, kentin lojistik iddiasına güç katacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2013 Çarşamba 18:07
Kavkaz Demiryolu Hattı, ilin lojistik gücünü artıracak

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan STSO Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın resmi açılışını yaptığı Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı’nın ihracat rakamlarını olumlu yönde etkileyeceğini, kentin lojistik iddiasına güç katacağını söyledi.

STSO Meclis Başkanı Sedat Demirci başkanlığında gerçekleştirilen aylık olağan toplantıya şehir dışında Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu katılamadı. Şubat ayındaki gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, Samsun-Kavkaz Demiryolu Feribot Hattı’nın önemine dikkat çekti. Samsun’un Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısı olduğunu hatırlatan Akyüz, “Türkiye’nin Rusya ile ortaya koyduğu bir ihracat hedefi var. Bu istasyonun faaliyete alınması şüphesiz ihracat rakamlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve kentimizin lojistik iddiasına güç katacaktır. Çünkü bu istasyonun varlığı Rusya ile ihracat yapma hedefinde olan tüm işletmeler için düşük maliyetli nakliye imkanı sunuyor.” dedi.

SAMSUN’UN YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR
Samsun Limanı’nın özelleşmesi ile limanın kapasite ve hizmet kalitesindeki artışının artmasının, ihracata katkı sağlayacak hizmet alanlarının oluşturulmasının kent ekonomisi için önem arz ettiğinin altını çizen Başkan Yardımcısı Haluk Akyüz, “Samsun’un lojistik iddiasına sağlanan her katkı Türkiye ekonomisine olumlu yansıyacaktır. Lojistik bağlamda Samsun’un uzun bir yolu olduğunu biliyoruz. Bu yolu yürürken akılcı adımlar atmak için lojistik mastır planı hazırlatmıştık. Samsun’un 1 milyar dolar ihracat yapan kentler arasında yer alabilmesi adına Samsun İhracat Stratejisi Eylem Planı hazırlığı içerisindeyiz. Bugün ikinci çalıştayını gerçekleştirdik. Çalışma tamamlandığında önemli bir yol haritamız olacak.” diye konuştu.

SANAYİ SİTELERİNDEKİ YOLLAR İYİLEŞTİRİLMELİ
Toplantıda Meclis Üyesi Mehmet Akif Koçak, Tekkeköy ilçesindeki 3 küçük sanayi sitesindeki yolların bakımsızlığından yakındı. Yolların iyileştirilmesi ile ilgili çabalarının sonuçsuz kaldığının söyleyen Koçak, “Yolların düzeltilmesi için destek bekliyoruz. Sanayilerin sorunu sadece buralardaki esnaf ve sanatkarın sorunu değil, tüm Samsun’un, hepimizin sorunu. Bu konuda destek ve yardımlarınızı bekliyoruz. Sanayi sitelerinin yollarının yapılması konusu, hangi kuruma ait ise biran önce çözüm getirmesini önemle rica ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ORANTISIZ CEZAYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK
Samsun Sağlık Kenti Derneği’nin Başkanı TSO Meclis Üyesi Uzm. Dr. Hayati Ergür ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 3’ü özel 6 hastaneye evsel atıklar içerisinde tıbbi atık bulunduğu gerekçesiyle kestiği toplam 678 bin TL’lik cezayı eleştirdi. Müdürlüğün hiçbir uyarı yapmadan kestiği cezaların sağlık sektöründe şok etkisi oluşturduğunu ifade eden Ergür, “Maalesef orantısız bir cezayla karşı karşıya kaldık. Konuyla ilgili bazı girişimlerimiz oldu, kesilen cezanın hatalı olduğunu kabul ettiler ve yargıya gitmemizi söylediler. Bu sorun herkesi ilgilendirdiği gibi burada olan sanayicilerimizi de ilgilendiriyor. Bu ceza yönetmeliğinin yasalara uygun olup olmadığı tartışılırken, bir taraftan da bunu uygulayanların art niyetli hareket ettiklerini düşünüyorum. Bu konu da karşı karşıya kaldığımız haksızlıkla ilgili verdiğimiz çabaya Samsun Ticaret ve Sanayi Odamızın da katkılarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber