Ana Sayfa Güncel Kavak Eğitim Çalıştayı' başladı

Kavak Eğitim Çalıştayı' başladı

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işbirliği ile 'Samsun 2019 Eğitim Vizyonu Projesi' kapsamında düzenlenen Kavak İlçesi Eğitim Çalıştayı başladı.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2013 Pazartesi 15:54
Kavak Eğitim Çalıştayı' başladı

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) işbirliği ile 'Samsun 2019 Eğitim Vizyonu Projesi' kapsamında düzenlenen Kavak İlçesi Eğitim Çalıştayı başladı.

Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi Konferans Salonu'ndaki çalıştay, Kavak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sabri Hoşoğlu'nun konuşması ile başladı. Amaçlarının ilçedeki eğitim kalitesinin arttırılması ve gelecekte neler yapılabileceğini ele almak olduğunu kaydeden Hoşoğlu, "Neler yapabileceğimize yönelik çalışmaları planlamak, onun üzerinde odaklanmak ve ondan bir sonuca varabilmek amacıyla başta üniversite hocalarımızın desteğiyle iki gün çalışma yapacağız. Bu çalıştayın sonucunda Kavak'taki eğitim kalitesinin arttırılacağı kararlar alınacağına inanıyorum. Çalıştay, Kavak için çok yararlı bir çalıştay olacak. Bu çalışma sürecinde başlangıçtan bitimine kadar bizlere destek sağlayan herkese kurumum ve şahsım adına şükranlarımı arz ediyorum." diye konuştu.

Çalıştaya katılan Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora konuşmasında çocuğun başarısında ailesinin rolü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu konuda yapacak ve atılacak çok adımlar olduğunu hatırlatan Mustafa Cora, “Çocuğumuza karşı bir sorumluluğumuz var. Çocuklarımız bizim kültürümüzde göz bebeği olarak ifade edilir. Çocuklara sunabileceğimiz en güzel hediye eğitimdir. Bunu sorgulamamız gerekiyor. Bu işi ne kadar iyi yapabiliyoruz. En başta da aileler olarak yapmamız gereken çok şey var. Çocuklarımızla çok iyi iletişim kurmamız gerekiyor. Veliler, çocuklardan başarı bekliyor, ama ailenin buna etkisi nedir. Ailenin çocuğa olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir. Bir baba evladına 'ders çalış' dediğinde kendisi hiç kitap okumamışsa ona iyi örnek olamamış demektir. Veliler bu işin içinde olmadan başarıyı artırmak olmaz. Bu nedenle düzenlenecek çeşitli etkinliklerle velileri bu işin içine çekmemiz gerekiyor. Umarım bu çalıştaydan bu yönde de olumlu sonuçlar alırız." dedi.

Eğitimin temelinde olan öğretmenler konusunda bilgi ve birikimlerini paylaşan OMÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Dursun Erdem, "Öğretmen arkadaşlarıma çok iş düşüyor. Bir defa kendimizi yenilemeyiz. Derse mutlaka hazırlanmalıyız. Özellikle yapılandırmacı sistemi ve yeni sistemi çok iyi anlamalıyız. Anlamadığımız bir sistemde başarılı olamayız. 12 yıllık eğitim sistemini çok iyi anlamamız gerekiyor. Ne yapmak isteniyor. Bunu anlamamız gerekiyor. Bu haliyle öğretmenler ve idareciler olarak işin sorumluluğunu da üstlenmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Okulların sadece not verilen ve bilgi yüklenen yerler olarak düşünmemek gerektiğini vurgulayan Erdem, “Bunun için sportif etkinliklere ağırlık vermeliyiz. Sosyal ilişkilerin geliştirilmesi için etkinlikler, çeşitli faaliyetler, hatta müfredat listemize geziler koyabiliriz. Mesela tarım ile ilgili bir dersi bir bahçede bir tarlada işleyebiliriz. Eğitim konusunda ne yapsak azdır. Çünkü dünyayı şekillendiren, dünyayı güzelleştiren, insanlara onurlu, gururlu, insan onuruna yaşamayı öğreten ilimdir. Barışı sağlayan ilimdir." şeklinde konuştu.

2 gün sürecek olan çalıştaya, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora, Kavak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sabri Hoşoğlu, Asarcık İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Şahin, OMÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Dursun Erdem, İlçe Müftüsü Abdullah Karaca, Ar-Ge Sorumluları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanları katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber