Ana Sayfa Güncel Kardeş şehir heyeti Başkan Yılmaz’ı ziyaret etti

Kardeş şehir heyeti Başkan Yılmaz’ı ziyaret etti

Samsun'un kardeş şehri olan Almanya’nın Kiel şehrinden gelen heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2013 Perşembe 15:46
Kardeş şehir heyeti Başkan Yılmaz’ı ziyaret etti

Samsun'un kardeş şehri olan Almanya’nın Kiel şehrinden gelen heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Kiel Eyalet Valiliği Dış İlişkiler Müdürü Hans Schmidt, Valilik Ekonomik Girişimler Müdürü Henning Stademann, Kiek Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Gisa Klauke ve Kiel Lisesi öğretmeni Tülay Başaran’dan oluşan konuk heyet 2013-2014 ikili ilişkiler planlamasını yapmak ve bazı görüşmelerde bulunmak için Samsun’a geldi. Dün Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Murzioğlu ve Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır’la görüşen ve bazı ikili görüşmeler yapan heyet bugün Başkan Yılmaz’ın konuğu oldu.

Samsun’da bulundukları kısa sürede kentin güzelliğine şahit olduklarını söyleyen Kiel Eyalet Valiliği Dış İlişkiler Müdürü Hans Schmidt, "Samsun büyük işler başarmış. Modern ve büyük bir şehirle karşılaştık. Bu gördüklerimiz Samsun’un ileride çok daha büyük işler başarabileceğinin bir göstergesi. Ben Türkiye ve Almanya’nın ekonomik işbirliği yaparak dünya ekonomik rekabetinde avantaj yakalayacağına inanıyorum. Türkiye’yi Avrupa Birliği ailesinin bir üyesi gibi görüyorum.” dedi.

Kiel Eylaet Valiliği Ekonomik Girişimler Müdürü Henning Stademann da Samsun ve Kiel arasında 3 harika potansiyel gördüklerini belirterek, "Birincisi Samsun Türkiye için Karadeniz’e açılan kapı, Kiel’de Almanya için Baltık Denizi'ne açılan bir kapı. İkinci potansiyel Almanya’da yaşayan çok sayıda Türk. Üçüncü olarak da Samsun bizim için ticari, ekonomik, sosyal her türlü ilişkinin geliştirilmesi adına mükemmel bir köprü görevi yapacaktır. Bu potansiyelleri kullanmalı ve geliştirmeliyiz." diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ: SAMSUN İKTİSADİ ATILIM PEŞİNDE KOŞUYOR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da ziyaret sırasında yaptığı konuşmada konuklarına değişen yerel yönetimler yasası ile bilgi vererek artık çok daha büyük ve kalabalık bir coğrafyaya hizmet edeceklerini anlattı. Bu yasayı çok olumlu ve yerinde bulduğunu ifade eden Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Ben bu yeni yasa ile tüm şehir sınırlarının verilecek olan hizmetler açısından bir standarda ve bu standartla beraber bir kaliteye ulaşacağına inanıyorum. İnsanlar artık yapılan güzel şeyleri görüyor ve bunun gerçekleşeceğine inandığı için destek veriyor. Önceleri Samsun’da yapılan her şeye itiraz edilir direnç gösterilirdi. Şimdi yapılanların sonunda iyi şeyler olduğunu gören Samsunlular çoğunlukla destek veriyor. Samsun’da yaşayan hemşehrilerimin aslında iki önemli beklentisi var; birincisi iktisadi gelişme beklentisi yani iş bulup geçinebilme ailesine bakabilme arzusu ve ikincisi de şehircilik adına örnek gösterilebilecek, modern, güzel, yaşarken keyif alabilecekleri, gurur duyabilecekleri bir şehirde yaşama isteği. Biz mümkün olduğunca bu iktisadi ve estetik beklentileri bir arada gerçekleştirmek için çabalıyoruz. Şehri büyütecek olan her girişimin önünü açmak için uğraşıyoruz. İktisadi atılımın peşinde koşuyoruz.”

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz konuklarına çeşitli hediyeler vererek Samsun’da bulundukları süre içerisinde güzel zaman geçirmeleri temennisinde bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber