Ana Sayfa Sağlık "Kanser, önleyici tedbirlerle yüzde 40 azalabilir"

"Kanser, önleyici tedbirlerle yüzde 40 azalabilir"

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji uzmanı Dr. Mustafa Kemal Gül, "Kanserin önlenmesinde tütün – tütün ürünleri, aşırı alkol, zararlı güneş ışınları, meslek ve çevresel faktörlerin yanı sıra şişmanlık ve şekerden zengin gıdalarla beslenme alışkanlığının dikkate alınması gerekir. Kanserlerin görülme sıklığını, önleyici tedbirlerle yüzde 40 oranında azalması mümkündür." dedi.

Giriş Tarihi: 3 Şubat 2013 Pazar 19:07

İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji uzmanı Dr. Mustafa Kemal Gül, "Kanserin önlenmesinde tütün – tütün ürünleri, aşırı alkol, zararlı güneş ışınları, meslek ve çevresel faktörlerin yanı sıra şişmanlık ve şekerden zengin gıdalarla beslenme alışkanlığının dikkate alınması gerekir. Kanserlerin görülme sıklığını, önleyici tedbirlerle yüzde 40 oranında azalması mümkündür." dedi.

 

Medical Park Samsun Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji uzmanı Dr. Mustafa Kemal Gül “4 Şubat Kanser Günü” nedeniyle “Şekerden Zengin Gıda Tüketimi ve Kanser” hakkında bilgi verdi.

Dr. Mustafa Kemal Gül “Sigara, aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklarımızın yanında hayat tarzımızın ve beslenme alışkanlıklarımızın da kanser ile yakın ilişkili olduğunu biliyoruz. Kanserle savaşta yalnızca hastalığın tedavisi ile başarıya ulaşmak mümkün değildir.  Kanserden koruyucu önlemlerin uygulanması kanserin önlenmesinde daha etkili bir yol olduğu artık kabul edilmiş bir gerçektir. Kanserlerin görülme sıklığını önleyici tedbirlerle  yüzde 40 oranında azaltmanın mümkün olabileceği bilim insanları tarafından bildirilmiştir.” dedi.

Kanser ve şekerden zengin beslenmenin ilişkisinin 100 yıldan beri araştırıldığını söyleyen Dr. Gül “İlk çalışmalarda deneysel olarak farelerde şekerden zengin ortamda kanser hücrelerinin daha fazla çoğaldığı; yağ asitlerinden zengin ortamda ise kanser hücrelerinin çoğalamadığı gözlendi. Daha sonra şişmanlarda, şeker hastalarında ve şekerden zengin beslenme alışkanlığı olanlarda kanser sıklığının daha fazla olduğu saptandı. Takip eden çalışmalarda karbonhidratlardan zengin gıdalarla beslenen kanser hastalarında tedavilere yanıtın daha az olduğu belirlendi. Diyetteki şekerin kısıtlanması ile kanser tedavisine daha iyi bir yanıt alındığı ve hastaların daha uzun yaşadıkları görüldü. Laboratuvarda kanser hücrelerinin mitokondrilerinde meydana gelen farklılıklar nedeniyle glikozu başlıca enerji kaynağı olarak kullanabildiği, yağ metabolizmasını yapamadıkları için yağları enerji kaynağı olarak kullanamadığı gösterildi. Şekerin kanser hücreleri için başlıca enerji kaynağı olması kanser hastalarında şekerden zengin gıdalarla beslenmenin önemli bir risk olduğu düşünülmektedir.” diye konuştu.

Uzm. Dr. Dr. Mustafa Kemal Gül “Günümüzde artık kanser hastalarına şekerden kısıtlı normal proteinli ve yağdan zengin diyet önermekteyiz. Böyle bir diyet ile kanser arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla çok ünlü bir üniversitede ileriye dönük randomize bir araştırma başlatılmıştır ve sonuçları 2016 da yayınlanacaktır.”

Medical Park Samsun Hastanesi doktorlarından İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji uzmanı Dr. Mustafa Kemal Gül “Kanserin önlenmesinde tütün – tütün ürünleri, aşırı alkol, zararlı güneş ışınları, meslek ve çevresel faktörlerin yanı sıra şişmanlık ve şekerden zengin gıdalarla beslenme alışkanlığının dikkate alınması gerekir.  Şekerden zengin diyetle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi, hem yeni oluşacak kanserlerin önlenmesinde hem de kanser teşhisi konan hastaların tedavisinde olumlu rol oynayacağı bilinmelidir.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber