Ana Sayfa Dünya Japonya'dan Mekong bölgesindeki ülkelere 7 milyar dolar

Japonya'dan Mekong bölgesindeki ülkelere 7 milyar dolar

Japonya, Güneydoğu Asya'daki Mekong bölgesi ülkelerinin gelişimi için 7 milyar dolar yardım sözü verdi.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 14:48
Japonya'dan Mekong bölgesindeki ülkelere 7 milyar dolar

Tayland'ın başkenti Bangkok'taki Chulalongkorn Üniversitesi'nde konuşan Jopanya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, içinde Vietnam, Laos ve Tayland'ın da bulunduğu Mekong bölgesinin gelişmesini sağlamak için 750 milyar yen (7 milyar dolar) verileceğini söyledi. Kishida, Güneydoğu Asya'daki ülkelerin kalkınmasını ve büyümesini desteklemek için gelecek 3 yıl içinde söz konusu miktarın aktarılacağını ifade etti. Yardımın altyapı hizmetlerinin ve insan kaynaklarının geliştirilmesinde kullanılacağı belirtildi.

Özellikle son yıllarda Tayland'ın, Toyota ve Honda gibi Japon üreticiler için önemli bir üretim ve ihracat merkezi olduğu biliniyor. İnsanların birbirleriyle iletişimini ve mal akışını canlandıran köprü ve demiryollarınının ekonomik kalkınmayı teşvik etmekte vazgeçilmezlerden olduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı Kishida, Japonya'nın yardımının altyapı inşaasının da ötesinde olacağını vurguladı.

Kishida ayrıca, Çin, Vietnam, Filipinler ve bazı ülkelerin üzerinde hak iddia ettiği Güney Çin Denizi'nde refahın sağlanabilmesi için bölgedeki barış ve istikrarın olması gerektiğini ifade etti.

CİHAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Yukarı Çık