Ana Sayfa Gündem "İstiklal Marşı askere cesaret vermek için yazıldı"

"İstiklal Marşı askere cesaret vermek için yazıldı"

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921'de TBMM tarafından kabul edilişinin 92. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2013 Pazartesi 21:53

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921'de TBMM tarafından kabul edilişinin 92. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hüseyin Aksoy, İstiklal Marşı'nın kabulünün 92. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Milli marşların, milletlerin birliğini sağlayan ve yaşatan temel öğelerden birisi olduğunu kaydeden Vali Aksoy, İstiklal Marşı’nın Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, ortak düşünce ve değerlerde buluşturan eşsiz bir eser olduğunu kaydetti.

İstiklal Marşı’nın, vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutarak, Atatürk önderliğinde, özveriyle başarıya ulaştırdığını hatırlatan Aksoy, “Anadolu'nun birçok şehri işgal altında ve bağımsızlığı tehlike altındayken, Türk halkı kadınıyla, çocuğuyla, erkeğiyle, cephedeki askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için destanımsı bir mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy o günlerde Türk milletine, cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı'nı yazmıştır. İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden milletimizin birlik ve beraberliği ile başaramayacağı engelin olmadığının en mümtaz ifadesidir. Bundan dolayıdır ki, İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif Ersoy, 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın' derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün İstiklal kahramanlarımızı bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber