Ana Sayfa Güncel İşçiler, iş sağlığı güvenliği tedbirlerine kulak tıkıyor

İşçiler, iş sağlığı güvenliği tedbirlerine kulak tıkıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma esnasında işçilerin sağlıklarına zarar verebilecek durum ve şartlardan korumak,çıkardığı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2013 Cuma 16:19
İşçiler, iş sağlığı güvenliği tedbirlerine kulak tıkıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma esnasında işçilerin sağlıklarına zarar verebilecek durum ve şartlardan korumak, koruyucu önlemleri geliştirmek, kazaları minimize etmek ve iş güvenliği bilincini yapmak amacıyla geçtiğimiz haziran ayında çıkardığı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Bakanlık teşkilatlarının iş güvenliği bilincinin yaygınlaştırılması ve kanunun tüm hatlarıyla anlaşılması için yoğun çaba sarf ederken, özel sektör ise konuya duyarsız.

Kanun yürürlüğe girmesine karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, cezai yaptırımlara başvurmayarak, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin toplumda tam anlamıyla yerleşmesi için yoğun faaliyet yürütüyor. Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) aracılığı ile yurdun her köşesinde sendika, dernek, oda, birlik gibi sivil toplum örgütleri ve işletmelere yönelik bilgilendirme, bilinçlendirme, eğitim çalışmaları yapılırken, konuya dikkat çekici kataloglar ve broşürler dağıtılıyor. Basın toplantıları ile kamuoyunu bilgilendirilirken, iş sağlığı ve güvenliğine uyulması noktasında çağrılarda bulunuluyor.

Ortaya konan tüm çabalara ve çalışmalara rağmen başta inşaat olmak üzere birçok sektörde çalışan işçiler konuyu ciddiye almıyor. Oysa bakanlık verilerine göre her 6 dakikada 1 iş kazasının meydana geldiği Türkiye’de, her 2,5 saatte 1 işçi sakat kalıyor, her 6 saatte 1 işçi de hayatını kaybediyor. İş kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmalarda Avrupa birincisi Dünya üçüncüsü olan Türkiye’de yılda ise yaşanan ortalama 80 bin iş kazasında bin işçi yaşamını yitiriyor.

İş sağlığı güvenliği konusundaki duyarsızlık, inşaat sektörünün hızlı gelişme gösterdiği Samsun’da da yaşanıyor. ‘Bana bir şey olmaz’ mantığıyla hareket eden inşaat ustaları, tedbirlere kulak tıkamaya ve ölümle burun buruna çalışmaya devam ediyor. Kentin merkezindeki kamu binalarının yanında yüksek binalar inşa eden işçilerin, Azrail ile dansı görenleri ise hayrete düşürüyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber