Ana Sayfa Ekonomi İran karpuzu beklenen ilgiyi görmedi

İran karpuzu beklenen ilgiyi görmedi

Yaz aylarının serinleten meyvesi karpuz, Türkiye'de turfanda olarak ilk yetiştirildiği yer olan Adana'da piyasaya girmeden, İran ve Ürdün karpuzu tezgahlarda yerini aldı.

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2016 Perşembe 19:08
İran karpuzu beklenen ilgiyi görmedi

Adana Çukurova karpuzu Türkiye'de tarla karpuzu olarak ilk hasadı yapılan ürün olma özelliğini taşıyor. Yıllık 1 milyon ton üretimi gerçekleşen Adana karpuzu kendine has aroması ve lezzetiyle rağbet görüyor.

Yerli karpuz hasadına kısa bir süre kala İran karpuzunu Adana karpuzu diye piyasaya sürenler olduğunu belirten üreticiler tüketicileri bu oyuna gelmemeleri konusunda uyarıyor.

Tüketici Abuzer Gelen, incelediği İran karpuzunu beğenmedi. Gelen, ‘’Tabi ki bizim Adana Tuzla karpuzunun yerini kesinlikle tutmaz. Sadece piyasamızı etkiliyor. 15 gün sonra bizim karpuz çıkar. İran karpuzunun piyasaya girmemesi daha uygun olur.‘’ dedi.

Tezgahlarda kilosu 3 liradan satılan İran karpuzu vatandaşlar tarafından beklenen ilgiyi görmedi. İran karpuzu ile Adana karpuzu hasadı arasında 20 günlük bir zaman dilimi var. Bu zaman dilimi de Adana Çukurova karpuzunun fiyatının aşağı çekilmesine neden oluyor.

Türkiye genelinde ortalama 4 milyon ton olan karpuz rekoltesinin, 800 bin tonu Adana'da yetiştiriliyor.

ADANA KARPUZU NASIL ANLAŞILIR?

Üreticiler vatandaşın aldanmaması için şu uyarılarda bulunuyor: Adana karpuzunun kabuk rengi koyu yeşil, meyve eti kırmızı ve yenildiğinde ise şeker oranının yüksek olduğu anlaşılır. İran karpuzunun kabuk rengi açık yeşil, meyve eti soluk kırmızı ya da pembe, tadında ise şeker oranı düşüktür. İran karpuzunu Adana karpuzundan ayırt etmek, ham kesim yapanlara aldanmamak için mutlaka 'kesmece' alınması gerekiyor. Karpuzun rengini kontrol ettikten sonra elinizle ağırlığını tartın. İçi boşsa hafiftir. Sonra satıcıya dış kabukta üçgen şeklinde kesim yaptırıp rengini ve tadını kontrol edin.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler