Ana Sayfa Ekonomi İlk yerli petrol arama gemisi denize iniyor

İlk yerli petrol arama gemisi denize iniyor

Deniz altında sismik araştırmalar yapacak, petrol arayacak, deniz altı haritaları çıkaracak ve su altındaki yaşamı inceleyecek ilk yerli araştırma gemisinde sona yaklaşıldı.

Giriş Tarihi: 17 Şubat 2013 Pazar 00:04
İlk yerli petrol arama gemisi denize iniyor

Deniz altında sismik araştırmalar yapacak, petrol arayacak, deniz altı haritaları çıkaracak ve su altındaki yaşamı inceleyecek ilk yerli araştırma gemisinde sona yaklaşıldı. Pazar günü denize indirilecek araştırma gemisi, yüzde 60 oranında yerli imkânlarla inşa edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılacağı törenle 17 Şubat'ta denize indirilecek geminin, denizin 3 bin metre derinliğine kadar araştırma yapılabileceği belirtildi.

Türkiye'de inşa edilen ilk araştırma gemisi olan TÜBİTAK Marmara gemisi, oşinografik araştırmalar gerçekleştirmek amacıyla yapıldı. 13 milyon 800 bin TL'ye mal olan gemi, 45 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde. TÜBİTAK Marmara deniz altı haritaları çıkaracak, deniz hareketleri ve su altındaki canlı yaşamını inceleyecek, deniz kirliliği araştırmaları da yapacak. İncelemelerinde 3 bin metre derinliğe inecek teknik kapasitesi bulunan araştırma gemisi, ilgili ekipmanların eklenmesiyle petrol araması ve sismik araştırmalar da yapılabilecek. Gemi, 11 bilim adamı, 12 mürettebatla iç sularda faaliyet gösterecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
HaberEfor: SamsunHaberMudurnuHaber